ZDRAVÍ RODINY

Opary jdou ruku v ruce s oslabením

Nejčastějším místem, kde se opary objevují, je oblast rtů - rozhraní retní červeně a kůže anebo jejich okolí. Nepříjemné onemocnění se však také často vyskytuje kolem nosu, na tvářích anebo genitálu.

Opary jsou projevem infekce vyvolané herpetickým virem. Většina z nás se tímto virem nakazí již v dětském věku, ale ne u každého se opar musí projevit. Virus je po celý náš život ukrytý kdesi v těle a vyčkává na svoji chvíli. Ta nastává v okamžiku oslabení organismu, například při vážném onemocnění, po operaci, úrazu nebo při fyzickém vyčerpání. Příčinou však může být i UV záření, stres anebo pouhé leknutí. Na podrobnosti ohledně vzniku a léčby oparů jsme se ptali primářky Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Renaty Kučerové, Ph.D.

Co je to opar?
Takzvaný opar prostý (herspes simplex) je časté…>> celý člá­nek

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY

Prostata? Dejte na prevenci!

Trápí vás časté močení? Máte často nutkavý pocit, že si musíte odběhnout na toaletu, ať jste kdekoli? Takové příznaky byste neměli podceňovat, mohou totiž signalizovat zbytnění nebo zánět prostaty.

Prostata trápí ve vyšším věku téměř každého muže. V 60 letech je postižena nezhoubným zbytněním prostaty polovina mužské populace, v osmdesáti už problémem trpí devět z deseti mužů. Podle odborníků i v tomto případě platí: čím dřív je onemocnění odhaleno, tím větší je šance na uzdravení. Na vaše otázky k tématu nejčastější onemocnění prostaty odpovídá doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc a LF UP v Olomouci a předseda České společnosti robotické chirurgie ČLS JEP.

Co je to prostata a jaká jsou její nejčastější onemocnění?
Prostata je část mužského reprodukčního systému přibližně…>> ce­lý článek

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY

NE chrápání! Ať žije spánek

Víte, že chrápání vážně ohrožuje partnerský vztah? Podle průzkumů až polovina párů přiznává, že jim nepříjemné zvukové projevy „zničily“ sexuální život. Chrápání však může být nejen sociálním, ale i vážným zdravotním problémem.

„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích,“ prohlásil už v osmnáctém století filozof Immanuel Kant. A je jen na nás, abychom se o žádnou z nich nenechali připravit. Víte, že dlouhodobý nedostatek spánku vám může na vzhledu přidat až několik let a z délky vašeho života zase roky ubrat? Nenechte si vzít sladký spánek ani chrápáním vlastním, ani nočním „řezáním dříví“ někoho jiného.

Jak vlastně charakterizovat chrápání? Je to nepříjemný zvuk způsobený partiemi v nose a v krku, zejména prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Svaly, které přes den udržují průchody…>> ce­lý článek

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY

Chřipka? Tělu by se měl dát čas na uzdravení

Rizikovým obdobím, kdy nás nejvíce ohrožují chřipkové viry, jsou podle odborníků přechodová roční období a období teplotních výkyvů. Jedním z příznaků nachlazení jsou zvýšené teploty, chřipku obvykle provází vysoká horečka.

Nepříjemné nachlazení postihne čas od času každého z nás. Ohroženi jsme obzvlášť nyní na podzim, kdy na nás viry číhají doslova na každém kroku. Na to, jak virovému onemocnění předcházet, jak je rozpoznat a jak se mu nejúčinněji bránit, jsme se ptali praktické lékařky MUDr. Adriany Bednaříkové.

Paní doktorko, co způsobuje nachlazení a chřipku?
Chřipka je virové onemocnění, nachlazení je z velké části virové.

Dá se říci, že některé roční období je rizikovější, co se týká virové infekce?
Rizikové je určitě přechodové období a velmi často období teplotních změn, například chřipka se v teplé zimě šíří víc.

Jak…>> celý člá­nek

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY
<< první < předchozí  48  49  50  51  (51)
Více informací
Doporučujeme

Bellasin CelluSlimBellasin CelluSlim
doplněk stravy Bellasin CelluSlim přináší inovované složení tradičního přípravku Bellasin vyvinutého speciálně pro potřeby ženského organizmu po 40. roku života. » více o produktu

 
Anketa

Hubnete letos do plavek?

Archiv anket