Opary jdou ruku v ruce s oslabením

Inspirace pro zdraví

Nejčastějším místem, kde se opary objevují, je oblast rtů - rozhraní retní červeně a kůže anebo jejich okolí. Nepříjemné onemocnění se však také často vyskytuje kolem nosu, na tvářích anebo genitálu.

Opary jsou projevem infekce vyvolané herpetickým virem. Většina z nás se tímto virem nakazí již v dětském věku, ale ne u každého se opar musí projevit. Virus je po celý náš život ukrytý kdesi v těle a vyčkává na svoji chvíli. Ta nastává v okamžiku oslabení organismu, například při vážném onemocnění, po operaci, úrazu nebo při fyzickém vyčerpání. Příčinou však může být i UV záření, stres anebo pouhé leknutí. Na podrobnosti ohledně vzniku a léčby oparů jsme se ptali primářky Kliniky chorob kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Renaty Kučerové, Ph.D.

Co je to opar?
Takzvaný opar prostý (herspes simplex) je časté onemocnění virového původu (Herpes simplex virus), postihující převážně kůži a sliznice.

Kde se opary nečastěji objevují?
Prostý opar se může vyskytovat kdekoliv na kožním a slizničním povrchu, včetně například postižení oční rohovky. Nejčastějším místem je ale právě oblast rtů (rozhraní retní červeně a kůže) a jejich okolí, včetně nosního vchodu a tváří. Další lokalitou, kde se toto onemocnění často vyskytuje, je genitál a jeho okolí.

Proč na něj někteří trpí a jiní tyto problémy nemají?
Většina dospělých, asi přes 90 procent, je nositelem tohoto viru. K nákaze virem dochází často již v útlém věku. První kontakt s infekcí tímto virem může probíhat nenápadně, prakticky bez příznaků, nebo naopak bouřlivě, s postižením sliznic dutiny ústní („herpangína“) či genitálu. Většina lidí pak zůstává nosičem infekce po celý život. Záleží na imunitních reakcích, zda tato infekce zůstává latentní, tedy „spící“, kdy její nositel nemá žádné zjevné potíže. Anebo se vlivem různých provokačních faktorů (psychický stres, horečnatá onemocnění, oslunění a jiné) virus „probudí“ a způsobí typické obtíže, tedy výsev puchýřků s pálením, svěděním, bolestivostí.

Může být opar nebezpečný? Jaké bývají jeho komplikace?
Většina postižených trpí spíše sice nepříjemnou, ale banální formou oparu – výsevy puchýřků na rtech, na obličeji, na genitálu a podobně. Komplikací je zejména zmíněné postižení oční rohovky a rozsev viru na větších plochách, které vídáme především u pacientů s atopickým ekzémem (roznesení viru při škrábání). U lidí se slabou imunitou mohou být postiženy i vnitřní orgány – nebezpečný je zejména zánět mozku a mozkových blan. Například novorozenec se může nakazit při průchodu infikovanými porodními cestami.

Kdy by se s oparem mělo jít k lékaři?
Pacient by měl vyhledat lékaře tehdy, pokud jsou recidivy velmi časté – asi tak 2× až 3× do měsíce. Anebo tehdy, je-li rozsah postižení výrazný a doprovázený celkovými příznaky, například zvýšenou teplotou, celkovou únavností, výraznou bolestivostí, zduřením mízních uzlin a podobně. Lékaři samozřejmě patří také postižení oka nebo rozsáhlé výsevy u atopiků. Většina pacientů má však lehkou formu onemocnění, která odezní při běžné zevní léčbě nebo i bez ní. Bohužel recidivy onemocnění jsou běžné a nelze jim zabránit. Pacient by se měl vyvarovat provokujících faktorů, kterým se lze vyhnout, například slunění. Měl by se také řídit obecně zásadami zdravého životního stylu, který pozitivně ovlivňuje imunitu.

Jak opar nejlépe léčit?
Léčba závisí na závažnosti postižení. Na běžné formy jsou nejvhodnější krémy s obsahem protivirově působících látek. Tyto krémy jsou ve volném prodeji. Léčbu je vhodné začít hned při prvních příznacích, které už obvykle na sobě pacient pozná. Je to například bolestivé napětí a svědění v místě počínajícího výsevu. Takto má léčba větší šanci na úspěch. Někteří pacienti dávají přednost jen levnějším běžným prostředkům, napříkla vysušení puchýřků lihovými roztoky nebo pastou, jiným naopak pomáhá ke zmírnění průběhu promašťování pomádou na rty a podobně. Na závažnější formy ordinuje lékař antivirotika (obdobu antibiotik), která se obvykle užívají ústy. Tyto léky jsou vázané na předpis a z větší části je hradí pojišťovna. U často se opakujících výsevů se antivirotika mohou podávat i dlouhodobě.

Opary jdou ruku v ruce s oslabenímNejčastějším místem, kde se opary objevují, je oblast rtů - rozhraní retní červeně a kůže anebo jejich okolí. Nepříjemné onemocnění se však také často vyskytuje kolem nosu, na tvářích anebo genitálu.

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

KattS28.2.2012 - 20:30:05

No tak pod toto bych se klidně podepsala. Dříve jsem vrcholově sportovala a po delším těžkém tréninkovém období se mi objevil opar jako hrom. Od zubní pasty přes propichování, tea tree olej, různé drahé mastičky z lékárny a babské recepty jsem nakonec zakotvila u náplastí, které léčí spolehlivě.


Více informací
Doporučujeme

CannamediQ® OrtopedenCannamediQ® Ortopeden
je jedinečný doplněk stravy s konopím, mimořádně vysokým obsahem glukosaminu a extraktem kurkumy pro podporu dobrého stavu a posílení celého pohybového aparátu. » více o produktu

 
Anketa

Jaký nejčastější dárek na Vánoce věnujete svým rodičům?

Archiv anket