Chřipka? Tělu by se měl dát čas na uzdravení

Inspirace pro zdraví

Rizikovým obdobím, kdy nás nejvíce ohrožují chřipkové viry, jsou podle odborníků přechodová roční období a období teplotních výkyvů. Jedním z příznaků nachlazení jsou zvýšené teploty, chřipku obvykle provází vysoká horečka.

Nepříjemné nachlazení postihne čas od času každého z nás. Ohroženi jsme obzvlášť nyní na podzim, kdy na nás viry číhají doslova na každém kroku. Na to, jak virovému onemocnění předcházet, jak je rozpoznat a jak se mu nejúčinněji bránit, jsme se ptali praktické lékařky MUDr. Adriany Bednaříkové.

Paní doktorko, co způsobuje nachlazení a chřipku?
Chřipka je virové onemocnění, nachlazení je z velké části virové.

Dá se říci, že některé roční období je rizikovější, co se týká virové infekce?
Rizikové je určitě přechodové období a velmi často období teplotních změn, například chřipka se v teplé zimě šíří víc.

Jak u nemocnění dýchacích cest poznáme, zda jde o nachlazení, anebo o vážnější chřipku?
Chřipka je velmi často doprovázená výraznými horečkami, to je teplotami nad 38 stupňů Celsia. Také výraznými bolestmi všech kloubů a celkovou slabostí.

Můžeme hlásící se nachlazení zastavit hned v počátcích?
Doporučuji tělesný klid, výrazný pitný režim, vitamíny – hlavně C i další volně prodejné podpůrné léky a doplňky stravy.

Co dělat, abychom se účinně a rychle zbavili kašle, chrapotu, rýmy a dalších nepříjemných příznaků nachlazení?
Nachlazení je jednoduše zánět sliznice doprovázený otokem. Proto přípravky protizánětlivé a proti otoku jsou ve volném prodeji. Přípravky proti kašli jsou pomocné, velmi často je suchý kašel způsobený jenom otokem. A opět – nejdůležitější je příjem tekutin, vitamíny a například nechodit v tento čas do posilovny, nenamáhat se a odpočívat.

Pomohou sirupy, pastilky, masti a kapky z lékárny?
Některé ano.

Říká se, že neléčená rýma s nachlazením trvá týden, léčená sedm dní. Opravdu se člověk nemůže uzdravit dřív?
S pomocí zvlášť protizánětlivých léků se léčba může urychlit, ale stejně by se tělu měl dát čas na uzdravení. Není příliš dobré, že v dnešní době chceme všechno hned.

Při léčbě chřipky by měl pacient postupovat jinak?
Stejně, ale s větší důsledností, aby nenastaly komplikace chřipky.

Co bychom neměli podcenit? Kdy už je nutné vyhledat lékaře?
Určitě pokud horečky trvají déle než 3 dny.

Jak se díváte na recepty našich babiček – nastrouhaná cibule s cukrem, cibulový čaj, křen s medem a jiné? Je převládající důvěra v ně opodstatněná?
Cibule obsahuje spoustu účinných léčivých látek, med je rovněž výborný. Také bychom neměli zapomenout na klasické metody snížení teploty – na zábal nebo vlažnou sprchu, při bolesti v krku Priessnitzův zábal, napařování při rýmě..... Babičky nebyly hloupé, o léčivých účincích věděly své.

Co je podle vás tou nejúčinnější prevencí? Jak se nachlazení zcela vyhnout?
Nejlepší prevencí je zdravý způsob života, vitamíny, pohyb, dostatečný pitný režim. Je dobré zacházet rozumně s klimatizací, méně se stresovat… Zdravé tělo se umí bránit.

S jakými mylnými názory pacientů na virové infekce a jejich léčbu se v praxi nejčastěji setkáváte?
Dožadování se antibiotik v případech, kdy to není potřeba.

Chřipka? Tělu by se měl dát čas na uzdraveníRizikovým obdobím, kdy nás nejvíce ohrožují chřipkové viry, jsou podle odborníků přechodová roční období a období teplotních výkyvů. Jedním z příznaků nachlazení jsou zvýšené teploty, chřipku obvykle provází vysoká horečka.

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

CannamediQ® OrtopedenCannamediQ® Ortopeden
je jedinečný doplněk stravy s konopím, mimořádně vysokým obsahem glukosaminu a extraktem kurkumy pro podporu dobrého stavu a posílení celého pohybového aparátu. » více o produktu

 
Anketa

Jaký nejčastější dárek na Vánoce věnujete svým rodičům?

Archiv anket