Co s obezitou dětí? Důležitá je podpora rodiny
Inspirace pro zdraví
S dětmi, které mají ve svých patnácti letech tělesnou váhu nad sto kilogramů, se dnes lékaři setkávají poměrně často. Potvrzují to i zkušenosti odborníků, za kterými zpravidla přicházejí rodiče nebo prarodiče, kteří se rozhodnou s nadváhou dítěte skoncovat. Někdy může být obezita důsledkem hormonální poruchy, v naprosté většině případů však podle odborníků stojí za přebytečnými kilogramy špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu.
„Příčiny nadváhy bývají různé. Na začátku vždycky nejprve musíme provést laboratorní testy, abychom vyloučili například poruchu štítné žlázy nebo genetickou vadu. Měli jsme tu šestnáctiletou slečnu, která vážila 140 kilogramů, a příčinou bylo onemocnění štítné žlázy. Měla už problémy s vysokým tlakem a poškozená játra. Obvodní lékaři mají k dispozici růstové tabulky a měli by rodiče na rizika upozornit. Je velmi důležité, aby se tyto děti dostaly ke specialistům včas“, říká primář Kliniky tělovýchovného lékařství olomoucké nemocnice MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D. Jak ale dodává, v devadesáti procentech případů jsou důvodem nadváhy špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu.
„Vždycky na začátku léčby žádáme rodiče, aby čtrnáct dnů psali do deníku, co jejich dítě jedlo a jaké mělo pohybové aktivity. Nakonec provedeme zátěžový test na bicyklovém ergometru a poradíme jim s úpravou jídelníčku a vhodnou fyzickou zátěží“, popsal primář. Spolupráce s rodinou je podle jeho slov klíčová. „Stává se, že k nám dítě dovedou prarodiče. Samotní rodiče si totiž často nepřipouštějí, že má jejich dítě nadváhu nebo že se špatně stravuje a má málo pohybu. Nezřídka totiž také trpí nadváhou a sami nechtějí své zvyky měnit“, podotýká MUDr. Pastucha. Zejména dostatek pohybu je podle něj velmi významný. S dietou je to podle něj u dětí složité. Tučná a smažená jídla samozřejmě nejsou vhodnou stravou, stejně jako přeslazené nápoje. V různých růstových fázích ale děti potřebují hodně živin. „Řešením je spíše nastavit správný pohybový režim“, dodává primář.