Více informací Více informací

Jaro a zahrádka: nebezpečí pro alergiky

Inspirace pro zdraví

Podle statistik trpí alergickou rýmou 1,3 milionu Čechů a 800 tisíc lidí má alergické astma. Největším nebezpečím pro alergiky je pyl a nadcházející jaro je z tohoto hlediska nejvíc zátěžovým obdobím.

S blížícím se jarem se blíží také nebezpečí pro alergiky z řad zahrádkářů. Alergické reakce se sice u mnohých začínají projevovat již v únoru – jejich zdrojem jsou nejčastěji kvetoucí lísky a vrby, avšak s příchodem tepla a ožíváním zahrádek přibývá i rizik. Největším nebezpečím v zahradách je pro alergiky pyl.

Jaro je pro všechny alergiky suverénně nejkritičtějším obdobím. Právě v tomto období se totiž pyl dokáže při větrném počasí roznést do obrovské vzdálenosti. Alergeny vyvolávají u postižených alergický zánět na sliznicích spojivek, nosu, ve středních dýchacích cestách nebo na kůži. Dotyčný obvykle kýchá, svědí jej nos a spojivky, teče mu z nosu a očí, pálí jej a škrábe v krku, chce se mu kašlat nebo se u něj objevuje i dušnost. Na kůži se může objevit například zarudnutí, svědění, otok anebo kopřivka.

Alergici by se pokud možno měli v zahradě zbavit travnaté plochy a nahradit ji například nekvetoucími trvalkami, případně štěrkem či kameny. Pokud se nechtějí s trávníkem rozloučit, neměli by ho sekat, ani být při sečení. Neměli by ani přijít do styku s posekanou trávou. „Nejčastějšími alergeny v českých zahradách jsou pyly travin, takže nejrizikovější činností na zahrádce je právě sekání trávníku,“ potvrzuje primář Oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc. doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc. Květiny, které mají krásné květy, se rozmnožují pomocí hmyzu. Jejich pylová zrna jsou těžká a nemohou se uvolnit do vzduchu a neroznášejí se větrem, takže alergikům většinou nevadí.

Problém podle primáře Bystroně mohou dělat některé plevelné rostliny, například pelyněk či lebeda, a některé jim příbuzné rostliny, jako je heřmánek, měsíček a astry. Krásně kvetoucí rostliny, keře, stromy, které mají i výraznou vůni (lilie, černý bez, šeřík, lípa) vadí podle odborníka šířením chemických látek, které jsou nositeli jejich vůní. „Jsou to různé silice, estery a aromatické uhlovodíky, které sice nepůsobí alergii, ale u alergiků působí jako dráždivé podněty. Dráždí sliznice spojivek, nosu, dýchacích cest a vyvolávají stejné potíže jako kontakt s alergeny. Paradoxně tyto krásné vůně ze zahrady působí na alergiky podobně jako cigaretový kouř v hospodě,“ připodobnil Bystroň.

Kromě pylových a prachových alergií vzniká v zahradě rovněž riziko kontaktních alergií, a to zejména při styku s rostlinami, které mají drsné, chlupaté, pichlavé nebo jedovaté listy. Mezi takové patří například kostival, divizna, routa, rudbekie, prvosenky a některé druhy cypřišů a borůvek. Rostliny, které dráždí pokožku, mohou být i mezi zeleninou. Nejčastěji jde o okurky, rajčata, fazole, dýně, cukety, mrkev a petržel.

„Doslova o život také někdy může jít lidem alergickým na hmyzí alergeny. Pokud se jim nedostane řádné a včasné první pomoci po bodnutí vosího nebo včelího žihadla, mohou se dostat do anafylaktického šoku a ve vzácných případech i zemřít,“ varuje primář Bystroň. Pokud se alergik ani přes velká rizika nechce vzdát milované zahrady a práce v ní, měl by pečlivě volit, jaké rostliny a stromy pěstovat. Vždy by měl používat pracovní rukavice a oděv s dlouhým rukávem. Doporučuje se také, aby alergici pracovali v zahradě pouze s nářadím s delší násadou. Minimalizuje se tak kontakt s prachem a jinými nebezpečnými alergeny, které se vyskytují v půdě. Alergik by se měl po zahradě pohybovat nejlépe kolem poledne nebo odpoledne ve dnech, kdy nefouká silnější vítr. Tehdy je totiž pylová i prachová zátěž nejmenší. „Každý alergik by podle něj měl vědět, na co je alergický, a těmto alergenům by se měl vyhýbat. „Ideální je volit takové koníčky, které neohrožují alergikovo zdraví. To platí i pro alergiky – zahradníky,“ dodává MUDr. Jaromír Bystroň.

Jaro a zahrádka: nebezpečí pro alergikyPodle statistik trpí alergickou rýmou 1,3 milionu Čechů a 800 tisíc lidí má alergické astma. Největším nebezpečím pro alergiky je pyl a nadcházející jaro je z tohoto hlediska nejvíc zátěžovým obdobím.

30.4.2019, | Rubrika: BOJ S VĚKEM | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Doporučujeme

DonnaHAIR ForteDonnaHAIR Forte
Doplněk stravy se zvýšeným obsahem aminokyselin, pivovarských kvasnic a biotinu zajišťující komplexní péči o vaše vlasy. Nově s DonnaHAIR® regeneračním šamponem. » více o produktu

 
Anketa

Postihly vás v těhotenství strie?

Archiv anket