Nová móda dětí – energetické nápoje

Nová móda dětí – energetické nápojeV posledních letech se mezi dětmi ve věku zhruba od 8 let rozmáhá nový trend, pití energetických nápojů v nemalé míře. Tyto drinky jsou ale pro děti zcela nevhodné a rodiče by si měli dát pozor na to, zdali se to netýká i jejich ratolestí. Důsledky by totiž mohly být fatální.

Co je hlavní devizou energetických nápojů? Velké množství guarany, jež obsahuje kofein (v některých energy-drincích až čtyřikrát vyšší než v nápojích na bázi coly), cukru a taurinu. Pro dospělé prostě nápoj, který dokáže dodat energii na párty, koncerty či na dlouhou cestu. Pro děti jedovatý koktejl, jenž si kupují v obchodech za pár korun.

Kofein

O kofeinu je třeba vědět, že se řadí mezi psychoaktivní látky a působí hlavně na srdeční a mozkové cévy, stimuluje svaly a zrychluje srdeční tep. Pokud se to s ním přežene, může vyvolat úzkost, bolest hlavy, únavu, nespavost, podrážděnost nebo bušení srdce. Smrtelná dávka je pro stokilovou osobu 15 gramů. Pro představu – takový člověk by musel najednou vypít 25 litrů kávy. U dětí se po požití vyššího než doporučeného množství kofeinu projevuje poruchami spánku, bolestmi žaludku, třesem a nesoustředěností.

Tato látka se navíc řadí mezi slabě návykové, u nichž může narůstat tolerance, což se projevuje zvyšováním dávek. „Tyto nápoje také většinou obsahují cukry, což s sebou nese rizika obezity a cukrovky. Chemická aditiva, chuťové látky a barviva někdy vyvolávají zejména u citlivějších dětí potíže a alergické reakce. Kromě toho obsah kyselin v těchto nápojích může poškozovat zubní sklovinu,“ vyjádřil se MUDr. Karel Nešpor, CSc. pro stránky vesmir.cz.

Nedávno proběhla studie v severských zemích Evropy, která ukázala, že u dítěte o váze 50 kg, jež přijme 125 mg kofeinu (tedy zjednodušeně jeden šálek kávy), se projevuje větší nesoustředěnost a nervozita.

Pro příklad:

Káva ve 100 ml obsahuje 60 mg kofeinu.

Coca-Cola ve 100 ml obsahuje 15,5 mg kofeinu.

Red Bull ve 100 ml obsahuje 32 mg kofeinu.

Kamikaze Strong ve 100 ml obsahuje 61 mg kofeinu.

Víte, za co utrácí vaše dítě peníze?

Pediatři proto apelují na rodiče, aby hlídali to, co jejich děti pijí ve škole či doma. Dětská záliba, opakovat to, co vidí jinde, je totiž může bez pevného vedení přivést až do nemocnice…

A co Vy? Vadí nebo nevadí Vám konzumace energy drinků u dětí? Znáte takový případ ze svého okolí? Podělte se o něj s námi v diskusi!


3.10.2012, | Rubrika: NAŠE DĚTI | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

DonnaHAIR FORTE DonnaHAIR FORTE
Jediná tobolka doplňku stravy DonnaHAIR® FORTE obsahuje zvýšenou dávku aminokyselin, pivovarských kvasnic a biotinu, který podporuje zdravý růst vlasů a pomáhá při lámání a třepení. » více o produktu

 
Anketa

Co byste na svém těle ráda vylepšila?

Archiv anket