Bublinová směs je tajná!

Bublinová směs je tajná!Na Silvestra bude foukat bubliny, kterým se profesionálně věnuje už šestým rokem. Mistr bublinář Matěj Kodeš (30) překonává rekordy a slaví úspěchy u českého publika i daleko za hranicemi. Jeho nejbližší výzvou je bublinový tunel delší než 30 metrů.

Bublinám se profesionálně a úspěšně věnujete už šestým rokem. Jak jste se k této netradiční profesi dostal?

Viděl jsem kdysi vystoupení amerického bublináře Toma Noddyho, které mě naprosto fascinovalo. Chtěl jsem tomu všemu, co převáděl, přijít na kloub a tak jsem začal s bublinami experimentovat, vyvíjet vlastní směs a nakonec vymýšlet vlastní triky a kouzla. Bubliny a vše kolem mě natolik pohltily, že jsem se jim začal věnovat na plný úvazek. Dnes tedy krom bublinové show natáčím také různé reklamy, zajišťuji poradenství divadlům a televizním společnostem, vymýšlím na zakázku různé triky a rekvizity a v loňském roce jsem přivedl na trh vlastní značku bublifuku na obří bubliny, čímž jsem si splnil obrovský sen.

Co je nezbytné pro úspěšnou kariéru bublináře? Stačí nadšení a dobré nápady, nebo jsou důležitější šikovné ruce, silný dech či spousta tréninku?

Určitě je potřeba mít od všeho něco. Důležitá je určitě dobrá fyzická i psychická kondice, notná dávka trpělivosti, dobré znalosti fyziky a chemie a hlavně chuť neustále něco vymýšlet, inovovat a realizovat leckdy bláznivé nápady, i když vás od toho ostatní zrazují.

Kde berete inspiraci pro novinky ve svém programu?

To je různé, někdy se nechávám inspirovat svými zahraničními kolegy, někdy mám jasnou představu, co chci, ale trvá mi dlouhou dobu, než jsem trik schopný realizovat, kvůli zdlouhavé výrobě rekvizit, a někdy se dokonce stane, že samotný trik vznikne úplnou náhodou, při trénován triku jiného..

Trvá dlouho nacvičení nového čísla? Máte speciální zkušebnu a někoho, kdo si může dovolit nové prvky třeba i naplno zkritizovat?

Nové číslo zabere moře času….někdy i celé měsíce. Napadne mě, co by se ještě s bublinou dalo dělat, potom musím vymyslet jak toho docílit a pokud je k tomu potřeba speciální rekvizita, tak jí vymyslet a navrhnou, najít někoho, kdo jí vyrobí (což bývá nejtěžší a nejzdlouhavější) a kolikrát se stane, že to celé funguje jinak, než jsem myslel a můžu začít znovu..:-) Mám svojí dílnu, kde se v rekvizitách vrtám a kde vznikají nové nápady, které předvádím svojí manažerce, která má pak možnost je kritizovat, nebo schválit pro zařazení do vystoupení.

Recept na speciální bublinovou směs jste si sám vymyslel? Předpokládám, že co se poměru jednotlivých složek týká, půjde o nejvyšší stupeň utajení…

Bublinová kapalina, se kterou předvádím bublinovou show, má speciální tajnou recepturu. Složení je zcela odlišné než u běžně dostupných bublifuků. Každý bublinář si musí svojí kapalinu vymyslet a vyvinout sám a jelikož je to velmi náročná záležitost, jak na čas, tak na finance, samozřejmě si pak její složení pečlivě schrání.

Kdo nebo co je největším nepřítelem Vašich bublin?

Nepřátelé jsou dva – při venkovních show je to vítr, při vystoupeních uvnitř scénická mlha. Můžete mít sebelepší směs, ale jakmile děláte nějaký trik a vítr bubliny rozfouká, nezmůžete už nic. Scénická mlha se často používá na velkých akcií, aby byly dobře vidět kužely světel, jenže její složení nedělá bublinám dobře a pak praskají.

Držíte spoustu světových a republikových rekordů. Jaké prvenství je Vaším posledním a které už teď máte v hlavě a kdy pokus provedete?

Poslední 2 světové rekordy jsem si přivezl Hong Kongu, kde jsem vytvořil nejdelší bublinový řetěz složený z 28 bublina napojených na sebe a nejdelší bublinový řetěz tvořený pouze pomocí rukou, složený ze 14ti bublin. Tento řetěz je vytvořený pouze foukáním mezi palec a ukazováček, a napojováním takto vytvořených bublin vedle sebe do řetězu, drženého v rukách.

Rád bych v brzké době překonal svůj vlastní rekord v délce bublinového tunelu a pokořil hranici 30 metrů.

Měl jste nebo míváte ještě před vystoupením trému? Může se vůbec stát, že se namíchání směsi na bubliny nepovede nebo ani napočtvrté nevyjde nějaký trik?

I když mívám kolem 150 vystoupení ročně a je to v podstatě můj denní chléb, tréma se ještě někdy dostaví, ale v okamžiku vstupu na podium ze mě vše opadá a vystoupení si užívám. Odjet na vystoupení se směsí, která není stoprocentní, by se určitě nemělo stát žádnému bublináři. Někdy se ale stane, že se trik nepodaří kvůli okolnostem v místě konání akce, jako jsou třeba právě velký průvan. Vždy si ale vše před vystoupením vyzkouším a pokud vím, že prostředí pro nějaký trik není vhodné, raději ho vynechám.

Kde strávíte Vánoce a kam se chystáte na Silvestra? Bude pro Vás oslava nového roku částečně pracovní?

Vánoce budu pravděpodobně trávit s přítelkyní doma a Silvestr bude určitě, stejně jako každý rok, pracovní.

Jaké vystoupení v Čechách či zahraničí Vás čeká v prvních měsících roku 2014?

Na začátku roku je vždy plno plesů, na které se už teď moc těším..

Víte už teď, čím určitě nezačnete Nový rok: předsevzetím, odpočinkem, sportováním nebo bolehlavem po oslavách?

Rád bych si na Nový rok naordinoval odpočinek, ale člověk nikdy neví.


16.11.2013, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Cannaderm Hemox gel na hemoroidyCannaderm Hemox gel na hemoroidy
Zdravotnický prostředek s konopným extraktem určený k léčbě hemoroidů. Svým inovativním složením a mechanizmy účinku zkracuje dobu obtíží, úlevuje od bolesti, tlumí zánět a krvácení. » více o produktu

 
Anketa

Používáte doplňky stravy?

Archiv anket