Více informací Více informací

Předvánoční „dudlaj, dudlaj“ mi trochu leze na nervy…

Předvánoční „dudlaj, dudlaj“ mi trochu leze na nervy...Uznávaný český gynekolog a sexuolog Radim Uzel (73) se netají tím, že zimu takzvaně nemusí. V rozhovoru na sebe prozradil, že si zimní plískanice a mrazy kompenzuje teplou lázní, trochou červeného a nicneděláním.

Pane doktore, máte rád zimní měsíce? Je známo, že jste zarytý antisportovec, dá se vůbec zima příjemně prožít a úspěšně přežít bez běžek, lyží, bruslí…?

Zima se dá úspěšně prožít v příjemně vytopené místnosti u krbu s trochou červeného vína (může být i svařák). Nepotřebujete k tomu drahé sportovní nářadí, zimní pneumatiky apod. Nehrozí úraz ani nachlazení. Stejně bych ale raději žil v subtropech.

Jak si v nevlídném počasí, kdy je slunce a příjemného tepla jen poskrovnu, dobíjíte baterky?

Nejlepší relaxací je pobyt v teplé lázni, relaxace a nicnedělání. To víte, že občas taky vylezu ven. Je to bohužel nezbytné= a v zimě tak činím nerad.

Těšíte se na Vánoce? V čem je podle Vás ukryté kouzlo svátků a v čem je jejich největší úskalí?

Trochu mi leze na nervy to všeobecné nákupní šílenství a v rozhlase to neustálé „dudlaj, dudlaj“. S přibývajícími léty jsem se už od toho tak trochu dokázal oprostit a vánoce pojímám soukromě a rodinně. Někteří psychologové říkají, že je větší radost s dáváním dárků než s jejich dostáváním. U mne to neplatí. Pro výběr dárků mi chybí fantazie. A taky s cukrovím se musím ve stáří omezovat. O vánocích přibudu vždycky asi 2 – 3 kg a velice obtížně to po novém roce shazuju.

Propadáte předvánoční nákupní horečce, nebo naopak zůstáváte nad věcí díku tomu, že dárky vybíráte s předstihem?

Občas se mi podaří vybrat něco s předstihem. Vzhledem ke stařecké skleróze však hrozí nebezpečí, že na tento dárek zapomenu a uplatním ho třeba zase až op příštích vánocích.

Máte pro čtenáře jednu dobrou vánoční a jednu silvestrovskou­ radu?

Pokud nemáte rádi rybu, tak se do toho nenuťte a zkuste telecí řízek. Na Silvestra si nedávejte žádná novoroční předsevzetí. Většinou je stejně nedodržíte. Já jsem třeba přestal kouřit 5. dubna asi před dvaceti lety. Nebylo to žádné výročí, ale měl jsem chřipku.

Jaký by podle Vás měl být zbytek letošního roku a jaký si přejete rok 2014?

Do konce roku už příliš času nezbývá, tak už se nic nezmění. A taky budu rád, když ten příští rok bude stejný jako letošní. Přežil jsem ho ve zdraví a relativní spokojenosti.


22.11.2013, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Doporučujeme

Imunit 5PreveMaxImunit 5PreveMax
Doplněk stravy obsahující vitamin C, B6 a selen pro přirozenou funkci imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání a ochranu buňky před škodlivými radikály. Účinek již po 5 minutách od užití. » více o produktu

 
Anketa

Používáte na podzim imunitní přípravky?

Archiv anket