Více informací Více informací

Nový školní rok je tady!

Hola, hola, škola volá

Prázdniny se neúprosně blíží ke svému konci a o slovo se hlásí nový školní rok. Kdy začíná v Česku dětem škola, jak dlouho trvá a jaké známky se v ní dostávají, jistě víte. Ale tušíte, jak to chodí jinde ve světě? Přečtěte si náš článek, v němž se dozvíte, jak to na jihu Evropy či za oceánem.

USA

V USA začínají děti chodit do školy v 5 nebo 6 letech. Vzdělávací systém se skládá ze stupně základního (Primary Education) a středního (Secundary Education) a trvá dohromady 12 let. Povinná školní docházka je pak ukončena maturitou.

Letní prázdniny trvají vždy 76 dní, ale v každém státě mohou začínat a končit jindy. I hodnocení je v USA jiné. V prvních 3 letech školy se hodnotí na škále 1–4, přičemž nejlepší je 4 a nejhorší 1. Poté se již známkuje pomocí známého A–F, kdy A znamená výborně a F propadnutí. Finální známkování probíhá každý trimestr a říká se mu Report Card. Toto hodnocení dostávají děti v zalepených obálkách, aby o něm věděli pouze rodiče. Škola začíná Američanům v 8:45 a každá vyučovací hodina trvá 55 minut.

Kanada Hola, hola, škola volá

Povinná školní docházka začíná v Kanadě v 5 letech, kdy musí děti navštěvovat přípravku, tzv. Preschool, a končí v 16 letech ukončením prvního cyklu střední školy. Známkování je podobné jako v USA, probíhá však semestrálně. Letní prázdniny trvají v Kanadě zhruba 2 měsíce (v každé provincii je délka i termín jiný). Dvoutýdenní prázdniny jsou pak ještě v zimě a na jaře. Vyučovací hodina trvá 60–75 minut.

Itálie

Stejně jako u nás, tak i v Itálii trvá povinná školní docházka přibližně od 6 do 15 let. Odlišné je však v Itálii známkování, které probíhá na škále 1–10, kdy 10 znamená excelentní výkon a dostává se zcela výjimečně a vše od 5 dolů je chápáno jako nedostatečná. Prázdniny zde trvají neuvěřitelné 3 měsíce, jsou však vykoupeny během roku. Italské děti totiž musí chodit do školy od pondělí do soboty.

Španělsko Hola, hola, škola volá

Podobný vzdělávací systém jako v Itálii je také ve Španělsku, i zde se hodnotí pomocí stupnice 10–1 a prázdniny trvají 3 měsíce, a to většinou v termínu od 15. 6. do 15. 9. Většina škol zde je katolických, je tedy normální, že po chodbách spolu se žáky běhají jeptišky. Soukromé školy jsou také, stojí však okolo 1000 eur měsíčně a hodně lidí si je tím pádem nemůže dovolit.

Jak se Vám líbí náš vzdělávací systém? Měnili byste s nějakým jiným státem? Podělte se s námi o Váš názor v komentářích.


29.8.2018, | Rubrika: NAŠE DĚTI | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Doporučujeme

PSSST! FORTEPSSST! FORTE
Nový posílený doplněk stravy obsahující unikátní účinnou složku VOLUME CONTROL COMPLEX, která působí na měkké části horních cest dýchacích. » více o produktu

 
Anketa

Jak se vám v těchto dnech spí?

Archiv anket