Více informací Více informací

Už zase chrápe!

Už zase chrápe!

Znáte to? Poklidně si spíte ve své posteli a najednou se do vašich snů zařízne ostrý zvuk chrápání, který vás bez kompromisů probudí. Se špunty v uších neusnete, protože vás tlačí, polštář na hlavu nepomáhá, a přece nemůžete spát každou noc na gauči v obýváku…

Odkud se chrápání bere?

Chrápání, odborně ronchopatie, se týká asi 42 % populace. Z toho nadpoloviční většinu tvoří muži. Proč ale vlastně chrápeme? Důvodů může být více. Samotný zvuk vzniká jako důsledek vibrací měkkého patra. Jsme-li vzhůru, dýchací cesty jsou otevřené díky hrtanovým svalům. Právě ty se ale během spánku uvolní a dýchací cesty se tak zúží. Dýchání pak musí proběhnout pomocí síly, aby se cesty dostatečně rozšířily. Tím dochází k většímu tlaku na měkké patro a čípek, které se nakonec rozechvívají, a vy slyšíte ono chrápání. Horší možnost je ta, že chrápání může signalizovat onemocnění jako třeba vysoký krevní tlak nebo obezitu. Samozřejmě, chrápání může mít svou příčinu i v obyčejné rýmě, kdy je průchodnost horních cest dýchacích omezena. Chrápáním se projevuje i syndrom spánkové apnoe, jenž může být příčinou onemocnění srdce nebo cévní mozkové příhody. Tento syndrom se projevuje nepravidelným dýcháním a pauzami, jež se opakují ve spánku. Krev se tak méně okysličuje a může dojít k mnohem horším diagnózám.

Kde hledat pomoc? Pokud lékař vyloučí nemoc, můžete zkusit třeba sklenici teplého mléka před spaním. Mléko totiž obsahuje tryptophan, přírodní aminokyselinu, jež působí jako lehké sedativum. Také pomáhá změna polohy ve spánku, místo na zádech si lehněte, nebo donuťte manžela spát na boku. Před tím ložnici řádně vyvětrejte a vpusťte do ní chladný vzduch.

Vyzkoušet můžete také ústní sprej Pssst!, což je přírodní doplněk stravy při chrápání. Obsahuje účinnou složku, která pomocí rostlinných extraktů světlíku lékařského, ostropestřce mariánského, chmele otáčivého, mentolu, šalvějové a eukalyptové silice a panthenolu zlepšuje průchodnost horních cest dýchacích a omezují chrápání a zklidňuje a zvlhčuje sliznici a odstraňuje pocit suchosti a škrábání v krku.

Už zase chrápe!


29.6.2018, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Doporučujeme

Imunit 5PreveMaxImunit 5PreveMax
Doplněk stravy obsahující vitamin C, B6 a selen pro přirozenou funkci imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání a ochranu buňky před škodlivými radikály. Účinek již po 5 minutách od užití. » více o produktu

 
Anketa

Používáte na podzim imunitní přípravky?

Archiv anket