Inspirace pro budoucí maminky: Jak se rodí v Evropě?

Inspirace pro budoucí maminky: Jak se rodí v Evropě?

Jiný kraj, jiný mrav. Tohle známé pořekadlo neplatí jen pro oslavy svátků, tradiční jídla či denní režim, ale i pro těhotenství a porod. Jak vypadá péče v České republice je celkem známé, ale jak je to v jiných evropských zemích?

Ve Francii, Německu a Rakousku podobně jako u nás

V těchto státech je víceméně podobná situace jako u nás. Porody se odehrávají spíše v porodnicích a v domácnosti jich je zatím jen malé procento. V Německu je to například okolo 3 %. Ve Francii stát porody doma či v soukromí nezakazuje, ale zároveň s porodními asistentkami nechtějí pojišťovny uzavírat smlouvy. Ve Francii si však mohou rodičky vybrat i ambulantní porod, kdy po několika hodinách od porodu mohou odejít domů.

Ve Velké Británii mají na výběr

Ve Velké Británii si může nastávající maminka vybrat, zda bude rodit v porodnici na sále, nebo jen s porodní asistentkou na oddělení, kde nejsou vyšetřovací nástroje (v tomto případě je ale vždy možnost převézt rodičku na operační sál). Také porody doma jsou v Británii legální, ale jen v tom případě, že těhotenství není rizikové a porod probíhá v termínu.

Nizozemí přeje porodům doma

Mezi země s největším počtem domácích porodů patří Holandsko. Na svět zde v domácím prostředí přijde téměř 30 % novorozenců. Domácí porod je v Nizozemí považován za něco zcela normálního a v nemocnicích rodí spíše ženy s rizikovým těhotenstvím. Tedy ženy, u kterých se dají předpokládat možná zdravotní rizika. Pokud se žena rozhodne rodit v nemocnici, aniž by k tomu byly vážné důvody, platí si lékařskou péči sama.

Citlivý přístup na Severu

Velmi citlivý přístup k rodičkám mají ve Švédsku, Finsku, Dánsku i Norsku. Například ve Švédsku i ve Finsku můžete s miminkem odejít z porodnice i několik hodin po porodu. Pokud se však na to necítíte, není problém zůstat déle. Ve Finsku je také zvykem nedávat jméno dítěti hned po porodu, ale počkat i několik dní. Rodiče pak vyberou takové jméno, které se k miminku opravdu hodí.


1.11.2019, | Rubrika: NAŠE DĚTI | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

De-press De-press
osvědčený doplněk stravy, který byl vyvinut pro dosažení dobré nálady, duševní a fyzické pohody, snížení únavy a vyčerpání a vyrovnání se s pocity úzkosti a stresu. » více o produktu

 
Anketa

Co vám pomáhá v boji s únavou?

Archiv anket