Kyselina močová – co to je a jak podpořit její vylučování?

Kyselina močová – co to je a jak podpořit její vylučování?

Ukázaly vám testy u doktora zvýšenou hladinu kyseliny močové? V poslední době je tento problém jako epidemie a nejspíše se jedná o daň za nezdravý životní styl. Ale co to vlastně znamená a jak podpořit správné vylučování kyseliny močové z těla ven?

Kyselina močová je za normálních okolností vyplavována z těla močením. Ovšem při její zvýšené produkci nedokáže jedinec tento vysoký nadbytek z těla zcela vyloučit a její hladina v těle se začíná zvyšovat. Kyselina močová se dostatečně nerozpouští a následně dochází k její krystalizaci. Vytvoří se jehličkovité tvary, které se usazují v okolí kloubů. To zapříčiňuje především větší zátěž pohybového aparátu a problémy s ním spjaté.

Příčiny a příznaky

Zvýšená hladina kyseliny močové může být dána i geneticky. Ve většině případů ji však zapříčiňují nevhodné stravovací návyky. Nejčastěji se jedná o vysokou konzumaci masa a také nadměrné pití alkoholu. Prvním viditelným postiženým místem na těle bývá palec u nohy, který napuchává a začervenává. Při ignoraci tohoto prvního příznaku hrozí vážnější poškození kloubů či problémy s ledvinami.

Jak se stravovat?

Prvním krokem při léčbě je úprava stravování a životního stylu. Díky tomu podpoříte nejen lepší vylučování kyseliny močové z těla ven, ale také zredukujete váhu, která zatěžuje ohrožené klouby. Důležité je omezit potraviny s vysokým obsahem purinů. Právě ty se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové.

Tyto potraviny NE

Kyselina močová – co to je a jak podpořit její vylučování?
  • Maso (především mladé maso a zvěřina).
  • Vnitřnosti (játra, ledvinky apod.).
  • Uzeniny, masové polévky a vývary.
  • Tučné sýry a celozrnné výrobky.
  • Čokoláda, kakao, kofein.
  • Špenát, houby, luštěniny.
  • Alkohol.

Co naopak ANO

V přírodě však existuje celá řada látek, které napomáhají kyselinu močovou v organizmu rozpouštět. Vyzdvihnout je potřeba především kyselou višeň obsahující antokyany a bioflavonoidy, které jsou účinné antioxidanty a brání vzniku zánětů v těle. Pomocníkem jsou i semena celeru, které mají výborné močopudné účinky. Pokud budete hledat vhodný doplněk stravy, zaměřte se také na to, aby obsahoval zinek. Ten totiž přispívá k normální syntéze DNA.

Kyselina močová – co to je a jak podpořit její vylučování?


17.4.2020, | Rubrika: BOJ S VĚKEM | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

De-press De-press
osvědčený doplněk stravy, který byl vyvinut pro dosažení dobré nálady, duševní a fyzické pohody, snížení únavy a vyčerpání a vyrovnání se s pocity úzkosti a stresu. » více o produktu

 
Anketa

Co vám pomáhá v boji s únavou?

Archiv anket