Léto vs. zima aneb kdy se narodí vaše miminko?

Léto vs. zima aneb kdy se narodí vaše miminko?

Očekáváte přírůstek do rodiny toto léto? Nebo si budete muset počkat až na zimu? Doba, v níž vaše dítě narodí, není zásadní, ale často ovlivňuje zdraví, charakter i temperament dítěte.

Teorie letních a zimních dětí se odráží od vědeckých poznatků, které vycházejí ze specifických vlastností těhotenství. Je totiž rozdíl, zda většina těhotenství probíhá na jaře a v létě či na podzim a v zimě. A to z hlediska skladby jídelníčku, množství slunečního svitu s ním spjatým vitaminem D či stavu vaší imunity a náchylnosti na viry a bakterie. Tyto faktory pak mohou ovlivnit nejen zdraví vašeho dítěte, ale také jeho chování a temperament.

Letňáčci jsou méně nemocní, ale hodně náladoví

Léto vs. zima aneb kdy se narodí vaše miminko?

Děti narozené na jaře nebo v létě mají méně zdravotních problémů než ostatní. A to nejen v dětství, ale i v dospělosti. Pokud porodíte své dítě v létě, je pravděpodobné, že bude mít vyšší porodní váhu. Podle odborníků je to díky zvýšenému množství vitaminu D, kterému jsou miminka vystavená v průběhu léta v matčině děloze. Ze stejného důvodu mají děti narozené uprostřed léta silnější kosti a i v dospělosti dorůstají několik centimetrů nad průměr. Zároveň bylo zjištěno, že letní děti jsou náchylnější k prudkému střídání nálad. Na druhou stranu jsou však také pozitivnější a optimističtější než jejich kamarádi narození na podzim a v zimě.

Zimňáčci častěji trpí alergiemi, ale bývají lepší ve škole

Léto vs. zima aneb kdy se narodí vaše miminko?

Děti narozené na podzim a v zimě mají jednu obrovskou nevýhodu – na začátku svého života se kvůli počasí nedostanou tolik ven. Právě z tohoto důvodu pak nejspíše trpí více na alergie a astma. Autoři výzkumu o souvislosti mezi obdobím, kdy se dítě narodilo, a jeho prospěchem ve škole však odhalilo, že narozené na podzim a v zimě dosahují ve škole lepších výsledků ve škole. Neznamená to, že by byly inteligentnější než ostatní, ale mají lepší kognitivní, sociální a emocionální schopnosti, které jsou potřeba k akademickému úspěchu. Co se týká temperamentu, tak děti narozené na podzim a v zimě jsou klidnější, vyrovnanější a nemají tendence k náladovosti. Zároveň jsou ale také melancholičtější.

Léto vs. zima aneb kdy se narodí vaše miminko?


5.6.2020, | Rubrika: NAŠE DĚTI | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

REISHIA 800 mg EXtractumREISHIA 800 mg EXtractum
je doplněk stravy vysoké kvality s extrémním množstvím účinné látky (800 mg Reishi v denní dávce). » více o produktu

 
Anketa

Chodíte rádi na houby?

Archiv anket