Zakročte proti ekzému přírodní cestou
Atopický ekzém je chronické onemocnění postihující až 10 % dospělé populace, přičemž u dětí je jeho výskyt dokonce ještě častější. Atopický ekzém představuje zvýšenou citlivost kůže a sliznic vůči dráždivým látkám – alergenům. Jeho typickým projevem je střídání období akutních obtíží a zklidnění během remise.
Proč vzniká ekzém?
Atopická pokožka je příznačná svou narušenou lipidovou ochrannou vrstvou, kvůli níž dochází ke snížení hydratace pokožky a zvýšené náchylnosti vůči alergenům. Těmi jsou nejčastěji potraviny, pyly, prach nebo například zvířecí srst. Na průnik alergenů reaguje imunitní systém zánětem, který způsobuje svědění, pnutí a začervenání pokožky, nebo například i rýmu či svědění a pálení očí.
Pravidelná péče o atopickou pokožku
V závislosti na intenzitě aktuálních projevů atopie a celkové závažnosti onemocnění je přistupováno také k léčbě. Během remise je vhodné pokožku pravidelně promazávat pomocí emolienčních přípravků, která mají za cíl nahradit ztrátu kožních lipidů a zajistit tak kůži dodatečnou hydrataci a obnovu její kožní bariéry. Doporučit lze například přípravky s obsahem konopného oleje, panthenolu či rašeliny.
Období akutních projevů atopie
Během akutních obtíží je občas, s ohledem na potřebu rychlého zmírnění nepříjemného svědění, pálení, pnutí pokožky a eliminaci poškození pokožky škrábáním či vznikem prasklin, přistupováno k léčbě s nežádoucími vedlejšími účinky. Často jsou lékaři nasazovány kortikoidy – steroidní hormony, které potlačují přirozenou imunitní funkci organizmu. V tomto případě zánětlivou reakci pokožky na alergeny. I kortikoidy mají však své nevýhody: častou recidivu obtíží po jejich vysazení a riziko ztenčování pokožky či vzniku strií při dlouhodobém užívání.
Jak zatočit s ekzémem bez vedlejších účinků
Vzplanutí atopického ekzému lze však řešit také přírodní cestou. Skvělou volbou jsou v tomto ohledu přípravky se sníženým pH a kyselinou mléčnou. Tato kombinace totiž dokáže rychle a účinně zmírnit nejen svědění a pálení pokožky, ale také její zarudnutí. Vhodné jsou také krémy s obsahem konopného oleje, který má schopnost obnovovat přirozenou kožní bariéru, či protizánětlivě působícím bambuckým máslem. Nespornou výhodou přírodních přípravků je jejich schopnost řešit ekzém bez nežádoucích vedlejších účinků.