Bojujte proti podzimní únavě úspěšně

Bojujte proti podzimní únavě úspěšně

Sluníčko v nedohlednu, neustálý déšť a krátké dny. Je proto normální, že na nás padá únava a chmury. Co dělat, abychom toto období zvládli a podzimní únavu porazili?

Jsou toto vaše příznaky?

  • Ráno se vám těžko dostává z postele.
  • Trápí vás bolest hlavy, ať už ráno při vstávání nebo během dne.
  • Nesoustředíte se na práci.
  • Cítíte se vyčerpaní.
  • Nejraději byste pořád spali.
  • Máte výkyvy nálady.

Je-li některý z případů ten váš, rozhodně byste to neměli jen tak přecházet. Stačí totiž jen pár krůčků k lepší náladě a přísunu energie.

Za únavu mohou hormony

To, že jsme unavení, ikdyž jsme právě vstali, má za vinu hormon melatonin, který vzniká při nedostatku světla. Vzniká především v noci a v zimě i přes den, protože se brzy stmívá. Důkladný spánek a častý pohyb venku přes den za sluníčka je tou správnou kombinací pro zvýšení hormonu serotoninu, který má vliv na to, jak se cítíme. Máme-li ho dostatek, jsme veselejší a plní energie.

Dodržujte pitný režim

Že vám káva pomáhá být bdělejší? A vyzkoušeli jste raději dopřát si dostatečné množství čisté vody? Dospělý člověk by měl vypít 0,5 litrů vody na 15 kg své váhy. To je potom teprve energie!

Doplňujte nedostatek vitamínu D

Za únavu, ospalost nebo stres může také nedostatek vitamínu D, který čerpáme hlavně ze sluníčka. A bodejť by nám nechyběl, když už je léto oficiálně za námi. Obecně platí, že v zimě bychom měli vitamín D přijímat v doplňcích stravy, jelikož ho bohužel v dostatečné množství v potravinách nenalezneme.

Omezte stres

Všichni moc odbře víme, že stres je pro nás špatný. Způsobuje vysilování organismu, následnou únavu a špatnou náladu. Jsme-li stresu vystaveni, následně se odměňme a dopřejme si relaxaci – časem stráveným s blízkými, návštěvou oblíbené kavárny, procházkou v přírodě, sport apod. V boji se stresem našemu tělu pomáhá také esenciální aminokyselina L-tryptofan, která se skrývá v červeném mase a vejcích. Lepší je však si jej doplnit doplňkem stravy.

Bojujte proti podzimní únavě úspěšně


16.10.2020, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Ocutein ALLERGO oční kapky 15ml DaVinci AcademiaOcutein ALLERGO oční kapky 15ml DaVinci Academia
Ocutein® Allergo jsou hydratační a lubrikační oční kapky, které poskytují úlevu a osvěžení očí při symptomech alergií a senné rýmy. » více o produktu

 
Anketa

Slavíte MDŽ?

Archiv anket