Zaměřeno na uši

Zaměřeno na uši

Patříte mezi „šťourače“ nebo jste toho názoru, že do uší by se zasahovat nemělo? Čištění uší je tak či tak součástí osobní hygieny a je důležité mít na paměti, že špatným čištěním si můžete způsobit problémy jako je poranění zvukovodu či záněty.

Neopatrným čištění uší si přivodí zánět zvukovodu až 90 % lidí. Příčinou může být nesprávné nebo příliš časté a násilné čištění pomocí vatových tyčinek. Ušní maz není špína, které bychom se měli ihned zbavit. „Šťouráním do hloubky“ vatovou tyčinkou si můžete přivodit nejen infekci, ale samou pečlivostí i protrhnout ušní bubínek.

Podle lékařů si nemáme do uší nic dávat

Maz se v uchu vytváří pro ochranu ušních kanálků proti virovým a bakteriálním infekcím, které se mohou šířit dále do těla. Podle lékářů se maz pohybem čelisti uvolňuje a posouvá ven z ucha. Teprve tehdy bychom jej měli odstranit, a to po koupeli mokrým ručníkem. Co vám hrozí, pokud doporučení lékařů, nic do uší nedávat, vědomě porušujete? Příliš tenkým předmětem si můžete poškodit bubínek nebo poškrábat zvukovod a větším předmětem, jako například vatovou tyčinkou, zase zatlačíte maz hlouběji do zvukovou a vytvoříte tzv. mazovou zátku.

Jak a čím tedy čistit?

Ušními svíčkami, ušními spreji, kapesníkem či tou vatovou tyčinkou? Vatovou tyčinku či kapesník používejte pouze pro jemné čištění ústí zvukovodu. Ušní svíčky pro běžné čištění raději nevyužívejte, je to spíše metoda pro uvolnění zalehlého ucha při dlouhotrvající rýmě apod. Ušní sprej je speciální přípravek, který měkčí ušní maz a ten se přirozeně dostane ven ze zvukovodu, kde jej snadno otřete. Tuto metodu ocení především rodiče neposedných dětí a lidé, kteří mají sklon k vyšší tvorbě mazu.

Zaměřeno na uši


29.10.2020, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

CannamediQ® OrtopedenCannamediQ® Ortopeden
je jedinečný doplněk stravy s konopím, mimořádně vysokým obsahem glukosaminu a extraktem kurkumy pro podporu dobrého stavu a posílení celého pohybového aparátu. » více o produktu

 
Anketa

Jaký nejčastější dárek na Vánoce věnujete svým rodičům?

Archiv anket