Jak se vyhnout bolavým kloubům při sportu?

Jak se vyhnout bolavým kloubům při sportu?

Během chladných zimních měsíců většina lidí nesportuje tak aktivně, jako v létě. Na jaře je proto dobré začít se sportovními aktivitami pozvolna, abychom svému tělu ještě nepřitížili. Doporučuje se také užívat vhodné doplňky stravy, které naše klouby připraví na fyzicky náročnější období.

Teplé počasí a čas dovolených láká lidi k aktivnímu odpočinku. Trávíme více času v přírodě, na horách, na kole, na koupalištích a venkovních sportovištích. Proto nás také častěji může postihnout bolest kloubů. Ta se v dnešní době netýká jen starších osob. S klouby mohou mít problémy i mladí lidé. Zejména lidé s nadváhou, s nevyváženým jídelníčkem nebo také sportovci.

Důležitá je prevence

Klíčem pro předcházení bolesti kloubů je pohyb a správná životospráva. Právě pohyb je nesmírně důležitý, neboť pomáhá udržovat šlachy a svaly prokrvené a pohyblivé. Při stravování bychom měli dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínů C, D a E, které jsou klíčové pro správné fungování kloubů. Vynechat bychom měli alkohol a červené maso a omezit příjem soli a cukru.

Neměli bychom také zapomínat na hydrataci. Denně bychom měli vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své hmotnosti. To znamená, že člověk s hmotností 80 kg by měl denně vypít okolo 2,5 litrů tekutin. Pokud totiž nejsou naše ledviny dostatečně hydratovány, nemohou ani odplavovat zplodiny, které pak zůstávají v těle a mohou vyvolávat zánět.

Nic se nemá přehánět!

Pokud se sportem teprve začínáte, nebo se k nějaké sportovní aktivitě vracíte po delší časové pauze, mějte na paměti, že se do ničeho nesmíte vrhat po hlavě. Začněte pozvolna a postupem času přidávejte na intenzitě a zátěži. Pro začátečníky jsou vhodné procházky, plavání, jízda na kole nebo jóga. Pokud vás již klouby zlobí, určitě se pohybu nevyhýbejte, ale vynechejte aktivity, při kterých dochází k otřesu. Například běh, tenis, fotbal, basketball nebo golf. Nezapomínejte se také vždy před každou aktivitou rozehřát a po jejím skončení protáhnout.

Dostatek spánku

Po sportování nezapomínejte ani na odpočinek. Spánek je v tomto případě klíčový faktor a lékaři doporučují minimálně 6–8 hodin kvalitního spánku. Svaly a klouby totiž potřebují po namáhavé aktivitě dostatečnou regeneraci. Spěte raději v chladné místnosti bez zapnuté televize a na kvalitní ortopedické matraci.

Vhodná výbava

Důležitá je také vhodně zvolená sportovní výbava, zejména pak obuv. Nekupujte nejlevnější boty nebo ty, které jsou teď nejvíc in, ani se nespokojte se starými ošoupanými teniskami. Vybírejte obutí podle typu sportu. Na běhaní budete potřebovat speciální běžecké boty podle typu došlapu a dle terénu. Na vysokohorskou turistiku zase trekingové boty, které zafixují nohu a kotník a zmenší riziko úrazu v případě špatného došlápnutí. Nutné je také udržovat klouby v teple. K tomu se skvěle hodí funkční termo prádlo, které lépe saje pot a v zimě chrání tělo před prochladnutím.

Doplňujte tělu kolagen

Kolagen je bílkovina, která se nachází převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech. Po dvacátém roce života produkce kolagenu v těle klesá, a proto je nutné jej pravidelně doplňovat. Existuje celá řada kolagenů. Kolagen typu I je přítomen v pokožce, šlachách, zubech a kostech. Kolagen typu II se vyskytuje v chrupavkách. Proto je důležité tyto dva typy doplňovat, například doplňky stravy nebo potravinami, které podporují produkci kolagenu v těle. Zařadit do jídelníčku bychom měli sóju, červené ovoce, avokádo, fazole, semínka, zelí nebo olivy.

Priessnitz kloubní výživa z lékárny

Nejen kolagen je důležitý pro správné fungování kloubů. Nezastupitelnou roli má také extrakt z rostliny boswellie neboli kadidlovník. Boswellie je využívaná v kloubních doplňcích stravy právě pro své protizánětlivé účinky. Slouží jako prevence artritidy, osteoporózy a dalších onemocnění pohybového aparátu.

To vše splňuje přípravek Priessnitz® Kloubní výživa FORTE+ z lékárny. Ve složení tohoto doplňku stravy naleznete hned dva typy kolagenů. Kromě kolagenů typu I a II je také obohacen o glukosamin, který pomáhá udržovat hladkost a pružnost kloubních chrupavek a o vitaminy C, K a D. Neméně důležitou látkou v přípravku je také extrakt z boswellie. Tato jedinečná rostlina přispívá k podpoře hybnosti a pružnosti kloubů a příznivě působí i při zvýšené zátěži kloubů, svalů a kostí. Jen díky 3 tabletám denně dodáte vašim kloubům tu správnou péči.

Jak se vyhnout bolavým kloubům při sportu?Priessnitz® Kloubní výživa FORTE+, doplněk stravy, obsahuje dva typy kolagenů a extrakt z boswellie pro správné fungování kloubů.


6.5.2021, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

CannamediQ® OrtopedenCannamediQ® Ortopeden
je jedinečný doplněk stravy s konopím, mimořádně vysokým obsahem glukosaminu a extraktem kurkumy pro podporu dobrého stavu a posílení celého pohybového aparátu. » více o produktu

 
Anketa

Jaký nejčastější dárek na Vánoce věnujete svým rodičům?

Archiv anket