Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?

Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?

Pokud trpíte atopickým ekzémem, pak je pro vás vidina léta jistě noční můrou. Teplé počasí projevy atopického ekzému u většiny pacientů zhoršuje, a proto je dobré vědět, jak o svou pokožku v tomto období správně pečovat.

Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které trápí asi 20 % populace. U velké části pacientů se objeví v prvních měsících života a většinou do 7 roku života odezní. Malé procento lidí se s ní však potýká i v dospělosti. Atopický ekzém je dán geneticky, tj. pokud jeden z rodičů trpí na alergie (prach, pyly, roztoči, astma), existuje 50% šance, že se u dítěte dermatitida objeví. Pokud jsou oba rodiče alergici, šance se zvyšuje až na 80 %.

Pozor na sluníčko

Na pokožku číhá v létě více nástrah než obvykle. Jedním z nich je sluníčko. Lidé s atopickým ekzémem by se tak měli vyvarovat přímému slunění, neboť přehřívání pokožky při opalování patří mezi základní faktory, které zhoršují její stav. Atopici by se tak mezi 11–15 hodinou neměli na slunci vůbec pohybovat a setrvat spíše ve stínu. V ranních a večerních hodinách je pobyt na slunci možný jen krátkodobě, a to s pokrývkou hlavy a opalovacím krémem s dostatečnou ochranou.

Vybírejte kvalitní ochranné krémy

Prostředky na ochranu proti slunci vybírejte spíše v lékárně a věnujte i zvýšenou pozornost jejich složení. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem kyseliny paraaminobenzoové (PABA). Vhodné jsou krémy hypoalergenní a nekomedogenní (neucpávají póry). Pro děti jsou určeny speciální přípravky pro jemnou dětskou pokožku. Dávejte přednost krémům s faktorem 30 a více, podle typu vaší pletí. Zde platí, že čím je pleť světlejší, tím vyšší faktor ochrany potřebuje.

Moře ano, koupaliště ne

Lidé trpící atopickým ekzémem by se v létě měli zcela vyhnout bazénům s chlorovanou vodou a přírodním koupalištím, kde se může vyskytovat různé znečištění. Naopak pobyt u moře je velmi doporučován. Mořská voda má na pokožku blahodárné účinky a díky slunci načerpají atopici vysoké dávky vitaminu D, který je důležitý pro aktivaci imunitního systému. Navíc si na dovolené odpočinou a uvolní se i po psychické stránce. Důležité je to se sluněním nepřehánět a po koupání v moři se ihned omýt sladkou vodou.

Hlavně se nezpotit

Dalším faktorem, který zhoršuje stav ekzematické pokožky je pot a zapaření. Proto se v teplých letních dnech vyhněte sportu a fyzické aktivitě, u které se můžete zapotit. Krystalky soli dráždí a vysušují pokožku a ta začne více svědit. Rovněž vyházejte ze svého šatníků úzké a upnuté šortky, kalhoty a tílka a dejte přednost volnějšímu oblečení ze vzdušného a bavlněného materiálu, ve kterém se nebudete tolik potit a které vás nebude nikde dřít.

Správná péče s konopnými pomocníky z lékárny

Pokud se zpotíte, snažte se co nejrychleji osprchovat. Při umývání používejte vhodné přípravky na přírodní bázi, které nedráždí atopickou pokožku. Vyzkoušet můžete například Atopos mycí pěnu s obsahem grepových semínek, extraktu a oleje z konopného semínka a panthenolem, který podrážděnou kůži rychle zklidní. Nezapomínejte také na pokožku hlavy, která vyžaduje zvláštní péči. Pod čepicí nebo kloboukem se hlava rychle zpotí a může začít nepříjemně svědit. Na tento problém použijte Atopos vlasovou kůru, která navíc obsahuje šalvěj a huminové kyseliny z rašeliny, díky kterým rychle uklidní a zvláční svědivou vlasovou pokožku.

Mazat a zase mazat

Hlavně v létě je důležité atopickou pokožku pořádně hydratovat. Pijte dostatek tekutin, nejlépe vodu a čaj a celé tělo pravidelně promazávejte speciálními krémy. V lékárně je k dostání Atopos ošetřující krém, který díky svému přírodnímu složení s konopným olejem, rašelinou a panthenolem dlouhodobě hydratuje a zvláčňuje suchou a svědivou pokožku atopiků i lupénkářů. Krém se snadno roztírá, dobře vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Atopos ošetřující krém je možné používat dle potřeby, a to i několikrát denně pro zvláčnění suchých a svědivých míst.

Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?Atopos ošetřující krém pro celodenní péči o suchou, drsnou a šupící se pokožku dospělých.

Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?Atopos mycí pěna pro jemné, šetrné mytí suché a citlivé pokožky dospělých.

Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?Atopos vlasová kúra pro intenzivní péči o svědivou, suchou a šupící se vlasovou pokožku s projevy atopie nebo lupénky.


25.6.2021, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

CannamediQ® OrtopedenCannamediQ® Ortopeden
je jedinečný doplněk stravy s konopím, mimořádně vysokým obsahem glukosaminu a extraktem kurkumy pro podporu dobrého stavu a posílení celého pohybového aparátu. » více o produktu

 
Anketa

Jaký nejčastější dárek na Vánoce věnujete svým rodičům?

Archiv anket