Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?

Vysoký krevní tlak představuje jedno z nejčastějších onemocnění kardiovaskulárního systému. Často je tento stav označován jako tichý zabiják, neboť v počátečním stádiu nemá žádné viditelné příznaky. Je však velmi nebezpečný a rozhodně by ho člověk neměl podceňovat.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze trápí až 40 % osob ve věku 25–64 let a více než 70 % pacientů je mezi 55–64 roky. Jedná se o nemoc, která se častěji vyskytuje ve vyspělých zemích a je důsledkem moderního životního stylu. Dědičnost zde hraje jen velmi malou roli. Mezi hlavní příčiny vysokého krevního tlaku patří: obezita, nedostatek pohybu, kouření, konzumace alkoholu, stres, vysoký příjem soli, nedostatek spánku nebo určité léky.

Jak se hypertenze projevuje?

Vysoký krevní nemá u poloviny lidí pozorovatelné symptomy. Většinou projeví až v okamžiku, kdy už může mít smrtelné následky – při prasknutí aorty, mozkové příhodě či infarktu. Proto jsou pravidelné kontroly a měření nezbytné. Existují však náznaky, které vás mohou upozornit, že se tento problém týká i vás. Jedná se většinou o několikadenní únavu, závratě, bolesti hlavy (zejména ráno), zvonění v uších, poruchy spánku, bušení srdce nebo dušnost při námaze.

Sledujte čísla

Problémy s vysokým tlakem nejčastěji odhalí váš praktický lékař. Proto jsou pravidelné preventivní prohlídky velmi důležité. Za optimální se považuje tlak mírně pod 120/80 mmHg. O vysokém krevním tlaku hovoříme ve chvíli, kdy vám lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mmHg. Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice. V posledním stádiu je postižené srdce, které je vyčerpané prací proti vysokému odporu cév a pomalu selhává.

Myslete na prevenci

Pokud lékař odhalí vysoký krevní tlak, předepíše vám léky na snížení. Tyto medikamenty se nazývají antihypertenziva a musíte je užívat už napořád. Proto je lepší tomuto kroku předejít změnou životního stylu. Vysoký krevní tlak je možné alespoň částečně řešit pomocí redukce tělesné hmotnosti. Každý kilogram navíc může totiž hodnotu tlaku výrazně ovlivnit. Pravidelně cvičte, choďte na procházky. Podle odborníků by lidé měli denně nachodit 8–10 tisíc kroků. Během chůze totiž roste produkce oxidu dusnatého, který uvolňuje cévy. Minimalizujete tak riziko vzniku srdečních chorob a mrtvice.

STOP stresu, kouření a alkoholu

Pokud kouříte, je nutné s tímto zlozvykem skoncovat. Kouření totiž negativně ovlivňuje stav cév. Také omezte konzumaci alkoholu nebo alespoň nahraďte tvrdý alkohol skleničkou vína. Důležité je omezit i stres. Zkuste dechová cvičení, procházky v přírodě, jógu a nezapomínejte ani na kvalitní spánek (7–9 hodin denně).

Pozor na to, co jíte!

Při vysokém krevním tlaku je důležité upravit svůj jídelníček. Omezte konzumaci soli a mastných a smažených jídel. K dalším nevhodným potravinám patří bílé pečivo, uzeniny, tvrdé sýry, instantní polévky, káva a černý čaj. Zařaďte do vašeho jídelníčku větší porce ovoce, zeleniny a nízkotučné mléčné výrobky. Při hypertenzi je důležité dodávat tělu i dostatek vápníku, draslíku, hořčíku a vitaminu D a K.

Pomoc z přírody

Pokud je váš krevní tlak zvýšený, můžete jej dostat do normálu pomocí vhodných doplňků stravy. Zaměřujte se na prostředky na přírodní bázi, zejména s obsahem konopného semínka, hlohu, vinné révy či šafránu. To vše v sobě obsahuje jedinečný přípravek z lékárny CannamediQ Hypetezin. Hloh, obsažený v tomto doplňku stravy, podporuje rovnováhu krevního tlaku a zmírňuje nervové napětí. Vinná réva příznivě ovlivňuje krevní tlak a chrání naše buňky před volnými radikály. Duševní pohodu a dobrou náladu navazuje šafrán. Pomůže také konopí, které pozitivně ovlivňuje stav srdce.

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?Doplněk stravy s konopím, celerem a hlohem pro efektivní modulaci krevního tlaku.


22.7.2022, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

WhitneyPHARMA whitening dental setWhitneyPHARMA whitening dental set
Bělící sada, která díky svému složení a UV světlu zajistí maximální bělící účinek bez zvýšení citlivosti zubů. Za 15 minut, z pohodlí domova. » více o produktu

 
Anketa

Kdybyste si mohli vybrat, co byste pod stromečkem viděli nejraději?

Archiv anket