Nestyďte se za inkontinenci a začněte ji řešit včas!

Nestyďte se za inkontinenci a začněte ji řešit včas!

Inkontinence představuje pro řadu žen choulostivý problém, o kterém se stydí mluvit, natož ho řešit. Často se tak uzavírají do sebe, omezují sociální kontakty a vyhýbají se situacím, při kterých by mohlo dojít k úniku moči. Inkontinence však není nesnáz, která by se nedala vyřešit. Poradíme vám, jak na ni!

Jakou inkontinencí trpíte?

Inkontinence postihuje nejčastěji ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Jedná se o samovolný únik moči, kdy člověk nedokáže kontrolovat své vyprazdňování. Existuje více typů inkontinence:

  • Ke stresové inkontinenci dochází při náhlé fyzické zátěži, která způsobí zvýšený tlak na močový měchýř. Nejčastěji ji pociťují ženy při smíchu, kašli, kýchání, cvičení či zvedání těžkých předmětů.
  • Urgentní inkontinence je naopak doprovázena náhlým nucením na močení a může se objevit u mužů i žen. Nejčastěji k ní dochází během spánku a často bývá důsledkem nějakého onemocnění, např. zánětu močových cest, diabetu, roztroušené sklerózy apod.
  • Smíšenou inkontinencí nazýváme kombinaci stresové a urgentní inkontinence.
  • Inkontinence z přetékání postihuje nejčastěji muže při potížích se zvětšenou prostatou, kdy se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit a zaplňuje se zbytkovou močí.
  • inkontinenci z neurologických příčin dochází v důsledku poškození mozku nebo nervů, kdy člověk nedokáže ovládat svůj močový měchýř. Tento typ je běžný při nemocech, jako je např. demence, mrtvice či Parkinsonova choroba.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří pohlaví. Nejčastěji se s únikem moči potýkají ženy během těhotenství, po porodu nebo v průběhu menopauzy. Riziko se také zvyšuje s přibývajícím věkem žen. Vliv na samovolný únik moči má i kouření nebo nadváha, kdy nadbytečné kilogramy tlačí na močový měchýř. Roli zde hraje i genetika. Pokud někdo z vašich rodičů nebo prarodičů trpí inkontinencí, zvyšuje se riziko výskytu i u vás.

Prevence

Pro zmírnění či prevenci obtíží je důležité dodržovat zdravý životní styl, zejména zredukovat hmotnost. K tomu patří dostatek pohybu a vyvážený jídelníček. Nezapomínejte ani na pitný režim, ale omezte konzumaci kávy a dalších močopudných nápojů. Na posílení svalů pánevního dna je dobré zařadit do své denní rutiny i tzv. Kegelovy cviky. Ty spočívají v zatínání svalstva, podobně jako při zadržování proudu moči při močení. Odborníci doporučují tyto cviky praktikovat třikrát denně, v intervalu třiceti až čtyřiceti stahů a povolení.

Pomůže i změna jídelníčku

Zejména ženy, které prochází menopauzou a trápí je samovolný únik moči, by do svého jídelníčku měly zařadit více potravin s obsahem fytoestrogenů. Jedná se o přírodní látky, jejichž složení se podobá ženskému hormonu estrogenu, který v období přechodu klesá. Nejvíce fytoestrogenů se nachází v sóji a sójových výrobcích, dále v bramborách, mrkvi, arašídech, petrželi, jablkách a třešních.

První pomoc z lékárny

Ke zmírnění inkontinence vám pomohou i doplňky stravy. V lékárně se poohlédněte po takovém přípravku, který obsahuje pouze přírodní účinné látky. Vyzkoušet můžete doplněk stravy IVE InkontinStop, který je nehormonální a je primárně vytvořen pro ženy v menopauze i po ní. IVE obsahuje EFLA – extrakt ze semen tykve obecné, který napomáhá udržet standardní počet návštěv WC a pozitivně působí na močový měchýř. Zároveň také napomáhá omezovat únik moči a nutkavou potřebu častého močení.

Nestyďte se za inkontinenci a začněte ji řešit včas!Ive InkontinStop je přírodní doplněk stravy, který svými vlastnostmi pomáhá zpomalovat přirozené změny na močovém ústrojí ženy a užívá se při nechtěném úniku moči - inkontinenci. Přípravek je určen ženám v premenopauze a menopauze.


18.1.2023, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Bellasin CelluSlimBellasin CelluSlim
doplněk stravy Bellasin CelluSlim přináší inovované složení tradičního přípravku Bellasin vyvinutého speciálně pro potřeby ženského organizmu po 40. roku života. » více o produktu

 
Anketa

Hubnete letos do plavek?

Archiv anket