Rušíte své okolí chrápáním? 6 tipů, jak s tím skoncovat!

Rušíte své okolí chrápáním? 6 tipů, jak s tím skoncovat!

Kvalitní spánek a odpočinek je po dlouhém a namáhavém dni to jediné, na co se člověk většinou těší. Co ale dělat, když vás ze spánku budí vaše či partnerovo chrápání? Spát se špunty v uších je nepohodlné a ustlat si na gauči v obýváku také není řešení. Prozradíme vám pár tipů, jak nad tímto nepříjemným zvukem nadobro vyzrát.

Proč dochází ke chrápání?

I když je chrápání bráno za typicky mužskou záležitost, může postihnout i ženy. Chrápání je způsobeno především prodlouženým měkkým patrem chvějícím se při nádechu a výdechu. V hrdle dochází k uvolnění tkání, které částečně překryjí hrtan. S přibývajícím věkem se riziko chrápání postupně zvyšuje. Tento na první pohled úsměvný problém, má často mnohem hlubší následky. Například pocity studu nebo oddělené ložnice partnerů či dokonce rozvod.

1. Správná poloha při spánku

Pokud rádi spíte na zádech, máme pro vás špatnou zprávu. Poloha na zádech je nevhodná a naopak zvyšuje šanci, že budete chrápat. Raději se snažte usínat na břichu nebo nejlépe na boku. Abyste v noci předešli tomu, že se na záda přetočíte, můžete vyzkoušet různé babské rady, např. přišít si na zadní část pyžama tenisový míček. Spaní na něm je totiž značně nepohodlné a donutí vás to, obrátit se zpět. Na internetu jsou však k dostání také různé polohovací spací podložky, které člověku pomohou vyhnout se spaní na zádech.

2. Změna životního stylu

Dbejte více na zdravé stravování a dostatek pohybu. Obézní lidé totiž mají vyšší předpoklad pro chrápání, jelikož nahromaděný tuk v oblasti krku může vleže zužovat dýchací cesty. Dalšími příčinami, které vedou k rozvoji chrápání, jsou kouření a konzumace alkoholu. Proto se snažte těmto zlozvykům vyhnout a poslední skleničku nebo cigaretu si dejte naposledy 4 hodiny před spánkem.

3. Pozor na prach a alergeny

Dráždit dýchací cesty ke chrápání mohou také prach, pyl, zvířecí chlupy či další alergeny. Odborníci doporučují měnit ložní povlečení minimálně jednou týdně. Při převlékání postele nezapomeňte také vysát matraci, která je semeništěm roztočů. Pro alergiky existují i speciální protiroztočové povlaky, antialergické matrace či jiné vychytávky. Můžete si do ložnici pořídit i čističku vzduchu, která zachytává veškeré částice, které mohou naše dýchací cesty ohrožovat a způsobovat v noci nepříjemné zvuky.

4. Dostatečně pijte

Dehydratace může rovněž způsobit chrápání, jelikož vyschlá ústa a nos zalepí sekrety. Dbejte na dostatečný pitný režim. Lékaři doporučují přijmout 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. 70kilový dospělý člověk by tak měl vypít kolem 2,5 litrů denně. Do pitného režimu se nepočítá alkohol ani káva. Pokud vám dělá pitný režim problém, zkuste přidat do svého jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vody, jako např. meloun, salátová okurka, ředkvička, ledový salát, rajčata, květák nebo paprika.

5. Dodržujte spánkovou hygienu

Ke kvalitnímu spánku vám pomůže i pár zásad, které je nutno dodržovat. Základem je kvalitní matrace a spaní v chladné a tmavé místnosti. Před spánkem nezapomínejte v ložnici vyvětrat a vypnout topení. 2 hodiny před ulehnutím do postele nekoukejte na televizi, do mobilu nebo nepracujte na počítači. Modré světlo vyzařující z těchto přístrojů oddaluje vaše usnutí. I když je pohyb pro zdraví důležitý, tak 2 až 3 hodiny před spánkem se vyhněte jakékoliv náročné fyzické aktivitě. Před usnutím rovněž nekonzumujte alkohol a velké porce jídla.

6. Zaručený pomocník z lékárny

V lékárně jsou k dostání i nejrůznější přípravky, které mají za úkol zvlhčit sliznice měkkého patra, protáhnout dýchací cesty a zabránit tak nepříjemnému chrápání. Jejich výhodou je snadné použití a rovněž příjemná chuť. Lékárníci doporučují Pssst! FORTE ústní sprej proti chrápání s obohaceným složením pro maximální účinek. Tento zdravotnický prostředek obsahuje účinnou složku VOLUME CONTROL COMPLEX™, která je jedinečnou kombinací devíti rostlinných extraktů a látek, jež působí na měkké části horních dýchacích cest.

Rušíte své okolí chrápáním? 6 tipů, jak s tím skoncovat!Pssst! FORTE ústní sprej proti chrápání 25 ml je zdravotnický prostředek, který obsahuje unikátní účinnou složku VOLUME CONTROL COMPLEX™, která působí na měkké části horních cest dýchacích.


31.3.2023, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Bellasin CelluSlimBellasin CelluSlim
doplněk stravy Bellasin CelluSlim přináší inovované složení tradičního přípravku Bellasin vyvinutého speciálně pro potřeby ženského organizmu po 40. roku života. » více o produktu

 
Anketa

Hubnete letos do plavek?

Archiv anket