Osteoporóza ohrožuje hlavně ženy

Inspirace pro zdraví

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede k řídnutí kostní hmoty a zvýšené křehkosti kostí. 
Vhodnou prevencí je mimo jiné dostatečná fyzická aktivita a přiměřený pobyt na slunci – a to v každém věku.

Probíhá plíživě a nepozorovaně. Osteoporóza. Jde o onemocnění kostní tkáně, které vede k řídnutí kostní hmoty, ke zvýšené křehkosti kostí a většímu riziku vzniku zlomenin. V České republice se počet pacientů s osteoporózou odhaduje na zhruba 850 tisíc, což je 7 až 8 procent všech obyvatel. Na podrobnosti o osteoporóze, rizikové faktory a možnou prevenci jste se ptali primáře III. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Davida Karáska, Ph.D.

Koho osteoporóza trápí nejvíce a proč?
Osteoporózou trpí především ženy po menopauze, protože snížená produkce estrogenů, ke které v tomto období dochází, je spojena s výrazným úbytkem kostní hmoty. Dále jsou ohroženi staří lidé obou pohlaví, opět více ženy. To souvisí se změnou poměru mezi novotvorbou kosti a jejím odbouráváním v rámci stárnutí organismu. Podílí se však i nedostatek vápníku v potravě, snížená tvorba aktivní formy vitamínu D, omezení fyzické aktivity a už zmíněný úbytek pohlavních hormonů. Také některá onemocnění, například revmatické, endokrinní či metabolické choroby, onemocnění střev, ledvin, či krvetvorby, a dlouhodobé podávání některých léků (glukokortikoidy, antiepileptika, cytostatika) jsou spojeny s rozvojem osteoporózy.

Jak se nemoc projevuje?
Nemocný s osteoporózou nemusí mít žádné potíže. Prvním projevem může být až zlomenina kosti. Mezi zlomeniny typické pro osteoporózu patří fraktury krčku stehenní kosti, distálního předloktí a páteřních obratlů. Drobné mikrofraktury kostí bývají provázeny chronickými bolestmi, například bolestmi v zádech, může docházet i deformitám kostí a snížení tělesné výšky.

Jakým způsobem se dá osteoporóza léčit?
U všech nemocných je nutné zajistit dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Podle věku, pohlaví, závažnosti a typu osteoporózy, přítomnosti fraktur, dalšího onemocnění a eventuelního podávání jiných léků (glukokortikoidy) a také s ohledem na přítomnost dalších rizikových faktorů (kouření, pití alkoholu) lékař nejdříve určí celkové riziko nemocného pro vznik osteoporotické fraktury a dále vybere léky, které mohou snižovat odbourávání kosti, anebo podporovat novotvorbu kosti. Výběr konkrétního léku, popřípadě kombinace léků patří do rukou specialisty.

Dá se osteoporóze účinně předcházet? Jaká je nejlepší prevence?
Základní prevencí je dosažení optimální kostní hmoty už během dětství a dospívání, její udržení během dospělosti a zabránění nadměrnému úbytku ve stáří. Dosahujeme toho dostatečným příjmem vápníku, bílkovin, vitamínu D a C, dostatečnou fyzickou aktivitou a přiměřeným pobytem na slunci. Negativně působí kouření, nadměrné pití alkoholu a kolových limonád, které obsahují fosfáty. Druhotnou prevencí bráníme dalším ztrátám kostní hmoty a vzniku či opakování fraktur. Nutná je časná diagnóza a správná léčba osteoporózy. Nedílnou součástí je i v tomto období optimální příjem vápníku, vitamínu D a přiměřená fyzická aktivita. Senioři by měli minimalizovat riziko pádů volbou správné obuvi, dobrým osvětlením, používáním brýlí, holí a ochranných pomůcek. Také bychom měli zabránit dlouhodobému znehybnění, tedy pokud možno časně rehabilitovat po operaci.

Osteoporóza ohrožuje hlavně ženyOsteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede k řídnutí kostní hmoty a zvýšené křehkosti kostí. Vhodnou prevencí je mimo jiné dostatečná fyzická aktivita a přiměřený pobyt na slunci – a to v každém věku.

10.10.2011, | Rubrika: BOJ S VĚKEM | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket