Prostata? Dejte na prevenci!

Inspirace pro zdraví

Trápí vás časté močení? Máte často nutkavý pocit, že si musíte odběhnout na toaletu, ať jste kdekoli? Takové příznaky byste neměli podceňovat, mohou totiž signalizovat zbytnění nebo zánět prostaty.

Prostata trápí ve vyšším věku téměř každého muže. V 60 letech je postižena nezhoubným zbytněním prostaty polovina mužské populace, v osmdesáti už problémem trpí devět z deseti mužů. Podle odborníků i v tomto případě platí: čím dřív je onemocnění odhaleno, tím větší je šance na uzdravení. Na vaše otázky k tématu nejčastější onemocnění prostaty odpovídá doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc a LF UP v Olomouci a předseda České společnosti robotické chirurgie ČLS JEP.

Co je to prostata a jaká jsou její nejčastější onemocnění?
Prostata je část mužského reprodukčního systému přibližně velikosti mandarinky, je uložena v malé pánvi pod močovým měchýřem a před konečníkem. Přes prostatu prochází močová trubice a jejím hlavní úkolem je produkovat prostatický sekret, který je důležitým ochranným a výživným prostředím pro spermie. Mezi nejčastější onemocnění patří zánět prostaty, její nezhoubné zvětšení, ale také rakovina prostaty, kde jsou příčiny jejího vzniku dodnes nejasné. Mezi rizikové faktory pro vznik rakoviny prostaty patří věk nad 50 let, výskyt onemocnění u nejbližších příbuzných (otec, bratr), vliv mohou mít i stravovací návyky. Na druhé straně je zde nutné uvést, že jiná onemocnění prostaty nemají žádnou souvislost se vznikem rakoviny prostaty. Nepotvrdila se ani souvislost mezi rakovinou prostaty, pohlavními chorobami či sexuálním životem.

Jaké jsou příčiny zbytnění prostaty?
Příčiny nejsou zcela přesně popsány, ale ke zvětšení prostaty dochází v průběhu života u každého muže. Svoji roli hrají hormony, věk pacienta, genetické předpoklady, které nemůžeme ovlivnit, ale také stravovací návyky. Určitě je dobré po čtyřicítce preventivně navštěvovat urologa.

Jak se onemocnění projevuje?
Mezi příznaky patří slabší nebo přerušovaný proud moči, opožděný start močení nebo delší doba jeho trvání, také častější močení a časté nucení na močení. Projevem může být rovněž nutnost tlačení při močení, odkapávání moče po skončení močení a pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře po skončení močení.

Mohou se potíže s prostatou projevovat třeba i únavou, závratěmi, poruchami vidění, bolestmi nohou či zimnicí?
Ne, tyto projevy s onemocněním prostaty nesouvisejí.

Jde výhradně o onemocnění starších mužů, anebo může zvětšení (zánět) prostaty postihnout muže jakéhokoli věku?
Zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie se objevuje ve věku kolem 50 let, zánět prostaty může postihnout muže v kterémkoliv věku.

Mohou se problémy s prostatou zhoršovat v důsledku potíží s hemoroidy?
Spíše se potíže s hemoroidy mohou zhoršit právě v souvislosti se zvětšením prostaty.

Co by žádný muž neměl podcenit, podle čeho odhalí potíže s prostatou již v počátcích?
Příznaky počínajícího onemocnění se nemusejí zpočátku projevovat. U mužů nad 40 let věku a také u těch, v jejichž rodině se onemocnění vyskytlo, je určitě vhodné chodit jednou ročně na pravidelná preventivní vyšetření. Mezi ta nejjednodušší a nejméně nepříjemná patří zjištění hladiny PSA (prostatický specifický antigen) ze vzorku krve. Ta se odebere klasicky injekční jehlou z předloktí. Zvýšená hladina PSA může být náznakem nezhoubného zvětšení prostaty, zánětu, ale i přítomnosti zhoubného nádoru. V takovém případě pak následují další vyšetření a případná léčba. Samozřejmě platí, čím dříve je onemocnění odhaleno, tím lepší jsou vyhlídky na uzdravení.

Jak je vhodné upravit jídelníček? Lze jako prevenci užívat některý z doplňků stravy z lékárny?
Některé výzkumy prokázaly, že strava bohatá na nasycené živočišné tuky přispívá ke vzniku rakoviny prostaty. V zemích, kde základní strava obsahuje hodně sojových produktů, rýže a zeleniny, je výskyt rakoviny podstatně nižší ve srovnání se zeměmi, kde je vysoká spotřeba masa a živočišných tuků. Je určitě dobré do stravy zařadit vlákninu. Některé doplňky stravy mohou podle výzkumů přispívat k lepší kondici prostaty.

Co je vlastně nejúčinnější prevencí?
Kromě úpravy jídelníčku je určitě vhodné chodit od určitého rizikového věku na preventivní vyšetření ke specialistovi.

Dá se problémů s prostatou opravdu definitivně zbavit?
Ano, chirurgickým odstraněním prostaty, které se provádí především u nádorových onemocnění. Ve Fakultní nemocnici Olomouc používáme pro tento typ výkonů kromě šetrných laparoskopických operací také nejmodernější techniku, jakou současná medicína zná, a tou je velmi šetrné odstranění prostaty pomocí operačního robota.

Prostata? Dejte na prevenci!Trápí vás časté močení? Máte často nutkavý pocit, že si musíte odběhnout na toaletu, ať jste kdekoli? Takové příznaky byste neměli podceňovat, mohou totiž signalizovat zbytnění nebo zánět prostaty.

Prostata? Dejte na prevenci!Zvětšení prostaty se nejčastěji objevuje ve věku kolem padesáti a více let. Buďte jedním z těch, kteří si potíže nenechají přerůst přes hlavu. Vsaďte na prevenci – upravte svůj jídelníček, užívejte vhodný doplněk stravy a pravidelně navštěvujte urologa.

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Josef Pospisil24.2.2016 - 13:07:31

Dobry den a prem meho dopisu bych rad pripojil par slov na vasi chvalu.Ja osobne v CR neziji a musim rici ze tady v Anglii kde ziji asi destet let je asi tento problem vetsi nez v CR, ale s tim ze tato zeme ma ekonomiku mnohem lepsi tak tady lidi nechavaji umirat.Znam mnoho pripadu ktere skoncili po operaci a nebo jinych zakrocich velmi zle s rospoznanim jejich indikaci nemoci a priznaku pak nenavratne poskozenim jejich zdravotnich stavu.Osobne jsem diabetic a trpim na hemeroidy.Pak mi zjistili ze mam zvetsenou prostatu a tak se velmi bojim se dostat tady v UK k nejakemu sarlatanovi ktery by me treba operoval nebo nedej boze rezal.Nejsou to samozrejme vsichni,ale vetsina urcite.Vetsinou to jsou nezkuseni lekari ktery se na vas uci a nebo jste jen obdyt nejakou neurcitou lecbou ktera vas nakonec donuti se vratit do CR a navstivit ceskeho oborneho a zkuseneho doktora.Po jedne z mych navstev u doktora kteremu jsem zdeloval svuj problem s hemeroidy a ze jsem mel v Ceske Republice tento problem pred asi sesti lety a ze mi delali zakrok laserem ktera netrvala ne dyl nez patnact minut a mel jsem pokoj, mi zdelil ze o tom nikdy neslysel i kdyz to bylo uz pred patnaci lety co mi ten zakrok provedl jeden doktor v CR.Je velmi smutne a nestastne ze si tady v United Kingdom nevedi rady s takovymi problemi.A asi je to vse jen komercni bussines co je tady zajima a jak koho poslat pod kyticky.Doufam ze i kdyz dotori nejsou placeni v Ceske zemi tak jak tady v UK, ale svoji praci jiste delaji lepe nez tady United Kingdom. 24.2.2016


Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket