Na strie platí často promašťovat kůži

Inspirace pro zdraví

Strie vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Stává se to při extrémním natažení kůže, tedy v době, kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku.

Strie vznikají popraskáním svrchní části kůže obvykle při velkém a rychlém zvětšení tělesného objemu. Někdy může být jejich vznik provázen mírným svěděním. Ale často se stane, že jejich vznik vůbec nezaregistrujete. Prostě se prohlížíte v zrcadle a najednou strie objevíte. Striemi je postiženo vysoké procento populace. Na příčiny vzniku a možnou prevenci jsme se ptali MUDr. Bohumil Zálešáka, Ph.D., primáře Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc.

Co jsou to vlastně strie?
Pajizévky jsou defekty v celistvosti a jednotné struktuře dermální vrstvy kůže doprovázené atrofií epidermis. Lapidárně se jedná o mikrotrhliny elastických a kolagenních vláken kůže s atrofií kůže – důsledkem je většinou vpadlá oblast na kůži imitující jizvu.

Jak toto poškození kůže vzniká?
Strie vznikají tehdy, když napětí kůže přesáhne schopnost vláken se bez poškození natahovat. K tomu dochází nejčastěji v těhotenství nebo například při rapidním příbytku hmotnosti či terapii steroidy.

Které partie těla bývají vznikem pajizévek nejčastěji zasaženy?
Strie se mohou objevovat prakticky kdekoli – ale nejčastěji je to břicho, stehna, hýždě a prsa.

Strie postihují hlavně ženy, vyskytuje se tento kosmetický problém také u mužů?
Ano, tyto defekty kůže se mohou týkat i mužů.

Proč mají potíže s nevzhlednými jizvičkami i štíhlí lidé?
Je to proto, že strie mohou vznikat například i v období rychlého růstu. Může také jít o lidi, kteří výrazně přibrali, objevily se u nich strie, a dotyční potom zase zhubli. Pajizévky jim na kůži zůstaly.

Přibývají strie s věkem?
Mohou. Rozhodně věkem nemizí.

Může v této problematice hrát roli také dědičnost?
Ano, jisté dispozice se dědí.

Jsou ještě nějaké rizikové faktory pro vznik strií?
Mohou to být například zmiňované steroidy anebo patologická žravost a jiné.

Vzniklých strií není možné se zcela zbavit. Jde to alespoň částečně?
Ne, to nejde.

Co doporučujete jako účinnou prevenci před vznikem strií?
Prevence vyplývá ze všeho, co zde bylo už zmíněno. V průběhu těhotenství jsou důležité časné masáže a promašťování kůže účinnými krémy a podobně. Během života pak zdravý životní styl s vyváženým kalorickým příjmem.

Na strie platí často promašťovat kůžiStrie vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Stává se to při extrémním natažení kůže, tedy v době, kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku.

Na strie platí často promašťovat kůžiDefinitivně se zbavit již vzniklých strií není možné. Nikdo by tedy, hlavně v rizikovém období těhotenství, neměl podcenit prevenci. Kůži na kritických partiích, jako jsou rostoucí bříško, zvětšující se hýždě a stehna, je potřeba často a pravidelně promašťovat účinnými krémy.

13.10.2011, | Rubrika: KRÁSA A SEX | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket