NE chrápání! Ať žije spánek

Inspirace pro zdraví

Víte, že chrápání vážně ohrožuje partnerský vztah? Podle průzkumů až polovina párů přiznává, že jim nepříjemné zvukové projevy „zničily“ sexuální život. Chrápání však může být nejen sociálním, ale i vážným zdravotním problémem.

„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích,“ prohlásil už v osmnáctém století filozof Immanuel Kant. A je jen na nás, abychom se o žádnou z nich nenechali připravit. Víte, že dlouhodobý nedostatek spánku vám může na vzhledu přidat až několik let a z délky vašeho života zase roky ubrat? Nenechte si vzít sladký spánek ani chrápáním vlastním, ani nočním „řezáním dříví“ někoho jiného.

Jak vlastně charakterizovat chrápání? Je to nepříjemný zvuk způsobený partiemi v nose a v krku, zejména prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Svaly, které přes den udržují průchody vzduchu otevřené, v noci povolí. To pak způsobuje, že se cesty zúží, více vibrují – a člověk chrápe. Samotné chrápání není jen sociální problém, často ho totiž provázejí i zástavy dýchání, které můžou trvat až několik desítek vteřin! Pak jde o vážnou zdravotní komplikaci. Výzkumy dokazují, že chrápání zvyšuje riziko různých onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo koronární a mozková krvácení.

Existuje mnoho faktorů, které mohou chrápání zhoršovat. Například alkohol nebo prášky na spaní ještě více uvolňují svaly. Nadváha zase způsobuje tlak na dýchací cesty. Nachlazení, alergie či výrůstky na nosní sliznici – to vše může nos blokovat a nutit člověka dýchat ústy. Kuřáci jsou oproti nekuřákům dvakrát více náchylní k chrápání, protože jejich dýchací cesty jsou zanícené a zablokované. Rada, jak se vypořádat s „příliš hlasitým odpočíváním“ a nechat sebe i okolí dobře vyspat, je tedy nasnadě: upravit životosprávu.

„Žádné přípravky nevyléčí příčinu chrápání, ale mohou významně tlumit následky,“ tvrdí odborníci. Některé z přírodních přípravků, které koupíte přímo v lékárně, vám mohou pomoci účinně snížit hlasitost chrápání. Mnohé z nich zvlhčují sliznici a omezují pocit suchosti v krku. Oblíbený je například doplněk stravy, ústní sprej Pssst! Odborníci samozřejmě doporučují také úpravu životosprávy, redukci nadváhy, omezení léků snižujících pozornost a svalový tonus a vyloučení alkoholu před spaním, včetně piva. Odpustit byste si měli kouření. Ideální je zabránit spánku na zádech a pokusit se spát na boku.

Nenechte si chrápáním nabourat spánek. Dělejte vše pro to, abyste si v noci skutečně odpočinuli. Trvalá únava z přerušovaného spánku totiž nepříznivě ovlivňuje vaše zdraví.

NE chrápání! Ať žije spánekVíte, že chrápání vážně ohrožuje partnerský vztah? Podle průzkumů až polovina párů přiznává, že jim nepříjemné zvukové projevy „zničily“ sexuální život. Chrápání však může být nejen sociálním, ale i vážným zdravotním problémem.

10.10.2011, | Rubrika: ZDRAVÍ RODINY | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket