S kily navíc zatočíte díky pohybu

Inspirace pro zdraví

Pokud chcete shodit pár kil, měli byste pustit z hlavy úvahy o „zázračných pilulkách“, díky nimž zhubnete bez námahy, a taky plány na radikální diety, na kterých si jen ověříte fungování tzv. jo-jo efektu. Nejlepší je upravit svůj jídelníček a začít se pravidelně hýbat a sportovat.

Víte, že v České republice má nadváhu anebo trpí obezitou 68 procent mužů a 72 procent žen? Ve srovnání s evropským průměrem jsme na tom nejhůř ze všech zemí. Lidí nespokojených se svou postavou u nás stále přibývá. Pokud také vám ukazuje Body mass index, jenž se používá jako měřítko obezity, že je vaše váha vyšší, naordinujte si to nejlepší – zajímavý sport v pravidelných dávkách.

Pokud jste se rozhodli zhubnout, nedržte žádné bláznivé diety, které vám trvalý úbytek váhy stejně většinou nezajistí. Snažte se raději vhodně změnit skladbu svého jídelníčku. Snižte příjem tučných a sladkých jídel, zmenšete porce. Jezte pravidelně, večer co nejstřídměji. Vyměňte jízdu tramvají za rychlou chůzi, výtah za schody a oprašte doma sportovní nářadí, přes které přehazujete oblečení. Mějte prostě na paměti, že kila dolů nepůjdou sama, bez vašeho přičinění. „Velmi často se setkáváme právě s důvěrou klientů v reklamy, které nás denně masírují mýtem: Dám si zázračnou pilulku a zhubnu. Pilulky nám ale tuky nerozpustí, zatímco sledujeme televizi. Základem je pohyb a vyvážená strava,“ potvrzuje odbornice na fitness Martina Pavlíčková z olomouckého fitness centra HELP CZ. Stejně důležité jako jíst zdravě je pořádný pohyb. Váš energetický příjem by měl být menší než výdej, takže si zpočátku dvakrát týdně a později alespoň třikrát v týdnu naplánujte nějakou aktivitu, u které budete nepřetržitě v pohybu nejméně půl hodiny. „Nastavení pohybové aktivity je vždy individuální. Obecně by člověk měl sportovat minimálně třikrát týdně alespoň 30 minut,“ říká fitness trenérka.

Protože si tělo rychle zvyká na jeden druh zátěže, je dobré střídat různé druhy aktivit. Pohyb, který si vyberete, by vás však rozhodně měl hlavně bavit. „Pro hubnutí jsou nejlepší pohybové aktivity cyklického charakteru, jako je chůze, běh, jízda na kole a další. Tyto umožňují držet správnou intenzitu cvičení po daný čas,“ upřesňuje Martina Pavlíčková. Hlídat byste si měli tepovou frekvenci, která se měří pomocí sporttesteru. Pro spalování tuků je ideální rozmezí 60 – 70 procenty naší maximální tepové frekvence (maximální tepovou frekvenci zjistíme z výpočtu 220 – věk).

Řešíte, jaký druh pohybu zvolit? Tady jsou přibližné hodnoty spálených kJ u některých sportovních aktivit trvajících 1 hodinu u osoby, která váží asi 60 kg.
Aerobik – přibližně 1300 kJ/ hod (velmi záleží na druhu lekce).
Běh – přibližně 2300 kJ/hod (záleží na rychlosti a náročnosti trasy)
Jízda na kole – asi 1350 kJ/hod (záleží na rychlosti a terénu)
Squash – 2100 kJ/hod
Plavání – 1400 kJ/hod
Běh na lyžích – asi 1800 kJ/hod (záleží na rychlosti a obtížnosti trasy)
Sjezdové lyžování – asi 1260 kJ/hod

Po každém sportování byste měli zařadit strečink – uvolnit se, zhluboka dýchat a důkladně protáhnout svaly celého těla. Nezapomínejte, že regenerace je důležitá a že každé sportování nemusí být jen honbou za spalováním tuků. Nejdůležitější je, abyste si pohyb báječně užívali.

S kily navíc zatočíte díky pohybuPokud chcete shodit pár kil, měli byste pustit z hlavy úvahy o „zázračných pilulkách“, díky nimž zhubnete bez námahy, a taky plány na radikální diety, na kterých si jen ověříte fungování tzv. jo-jo efektu. Nejlepší je upravit svůj jídelníček a začít se pravidelně hýbat a sportovat.

11.10.2011, 08:57:33 | Rubrika: KRÁSA A SEX | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket