Výživa se na nehtech podepíše, říká lékařka

<a href=\‚https:­//www.inspira­ce-pro-zdravi.cz/admi­nistrace/clanek­foto/201210231­45151117381\‘ title=\‚Výživa se na nehtech podepíše, říká lékařka\‘ rel=\‚lightbox[239]\‘­><img src=\‚https:/­/www.inspirace-pro-zdravi.cz/admi­nistrace/clanek­foto/small2012102314­5151117381\‘ alt=\‚Výživa se na nehtech podepíše, říká lékařka\‘ title=\‚Výživa se na nehtech podepíše, říká lékařka\‘ />Stres, přepracování, diety, špatný jídelníček s nedostatkem potřebných vitamínů a látek – to vše se podepisuje na kvalitě nehtů. Často se pak lámou, odlupují a třepí a jsou náchylné k nejrůznějším mykózám. Co nejvíc opravdu ovlivňuje kvalitu našich nehtů a jak se nezdravý nehet pozná? Odpovídá primářka kožní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Renata Kučerová.

Jaké jsou nejčastější příčiny poruchy růstu a kvality nehtů?

Bývá to odraz vnitřních onemocnění (štítné žlázy, poruchy trávicího systému a podobně), kožní onemocnění typu lupénky, některé autoimunitní choroby, třeba ložiskovité padání vlasů. Asi nejčastěji jsou ale změny způsobené mykózami a také působením zevních vlivů – například prací se saponáty či organickými rozpouštědly.

Jak co nejdřív poznat nekvalitní, narušený a nezdravý nehet?

Obvykle je to vidět v jeho struktuře. Zdravý nehet má růžovou barvu, postižený nažloutlou, je zesílený, nadměrně zrohovatělý, v případě plísňového onemocnění je pod nehtem drť. Nehty se více lámou nebo olupují.

Je škodlivé nalepování umělých nehtů?

Názory jsou různé. Nalepování nehtů má určitě svá rizika. Z medicínského pohledu o tom ztrácíme přehled, protože fakt, že je pod umělým nehtem mykóza, se zjistí až po jeho odstranění. Nalepovací nehty by určitě neměly přijít na už poškozené nehty.

Má vnitřní výživa významný vliv na kvalitu nehtů?

Výživa má na kvalitu nehtů velký vliv. Pokud vázne přísun určité látky v potravě nebo se lidé stravují nezdravě, projeví se to u kůže, vlasů i nehtů. Problémem je nedostatek živin, bílkovin, stopových prvků, vápníku, hořčíku, železa. Ti, kteří drží diety, nebo například vegetariáni jsou poškozením nehtů více ohroženi. Na nehtu je vliv výživy vidět i zpětně – například na rýhách.

Zhoršuje se věkem kvalita nehtů? Jak tento jev zpomalit?

S věkem se zárodečná hmota nehtu ztrácí. Nehet má podélné rýhy, není už tak hladký, častěji se vyskytují plísně, a to hlavně u nehtů na nohou. Svou roli však hraje i genetická výbava, kterou lze těžko ovlivnit. S postupujícím věkem je rozhodně vhodné zvýšit péči o nehty a například mykózu zavčas podchytit.


23.10.2012, | Rubrika: KRÁSA A SEX | tisk Vytisknout článek
Diskuze

* povinné údaje

Více informací
Doporučujeme

Vlasové hnojivoVlasové hnojivo
je unikátní doplněk stravy s aminokyselinami, MSM a biotinem přinášející účinnou pomoc v boji s nadměrným vypadáváním a ztrátou vlasů, jejich pomalým růstem a špatnou kvalitou. » více o produktu

 
Anketa

Co vás na sklonku léta trápí nejvíce?

Archiv anket